Warszawa: Decyzja komisji weryfikacyjnej ws. Nieborowskiej 15

Warszawa: Decyzja komisji weryfikacyjnej ws. Nieborowskiej 15

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich stwierdziła nieważność decyzji reprywatyzacyjnej niezabudowanego gruntu, czyli podwórka kamienicy przy Nieborowskiej 15. Decyzja zapadła jednomyślnie.

Jak powiedział przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, decyzję o reprywatyzacji podjęto bez podstawy prawnej. “Zgodnie z artykułem 156. Kodeksu postępowania administracyjnego, wydanie decyzji bez podstawy prawnej stanowi kwalifikowaną wadę prawną i równocześnie przesłankę nieważności kontrolowanej decyzji” – wyjaśnił przewodniczący. Dodał, że złożony w 1948 roku wniosek o przyznanie czasowego prawa własności nieruchomości, wpłynął po śmierci wnioskodawcy.

Decyzja reprywatyzacyjna Ratusza dotyczyła również kamienicy, jednak ta została już uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Kamienica w ubiegłym roku wróciła do zasobów miasta.
Patryk Jaki zwrócił uwagę, że o nieruchomość starała się rodzina wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla, który nadzoruje procesy reprywatyzacyjne w stolicy.

O wątpliwościach, dotyczących dokonanej w 2008 roku reprywatyzacji nieruchomości przy Nieborowskiej 15, jako pierwsze informowało stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. Jego wiceprzewodniczący Karol Perkowski tłumaczył, że nieruchomość prawdopodobnie została zwrócona niezgodnie z obowiązującym prawem. Karol Perkowski twierdzi, że udział w reprywatyzacji kamienicy miała rodzina wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla. “Wiceprezydenta, który wysłany został przez Platformę Obywatelską do Warszawy po to, aby posprzątać po reprywatyzacji w Warszawie, aby naprawić te patologie” – mówił wiceprzewodniczący stowarzyszenia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/J.Turkowska/wcześn./dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0