HomeMazowieckie

Warszawa: Centralne obchody Dnia Strażaka. Awanse i odznaczenia z rąk prezydenta

Warszawa: Centralne obchody Dnia Strażaka. Awanse i odznaczenia z rąk prezydenta

W Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka. W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski. Kilkuset mundurowych przyjechało do stolicy, by otrzymać awanse i odznaczenia.
Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego prezydent wręczył nominacje generalskie. Podziękował strażakom za ich służbę i codzienne poświęcenie dla innych. Andrzej Duda powiedział, że strażacy są wzorem postawy obywatelskiej, gotowości niesienia pomocy innym i jak mało kto zasługują na to, aby zostać podniesieni na piedestał. Podkreślił, że ich służba jest ofiarna, niezwykle odpowiedzialna, realizowana z powołania i z serca.
Prezydent powiedział, że służba strażaków jest wpisana historię polskiej wolności, niepodległości i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniał, że ponad sto lat temu strażacy walczyli o niepodległość Polski w szeregach Legionów. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że polska straż pożarna powstała jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości i to między innymi strażakom zawdzięcza powrót na mapę Europy. Prezydent poprosił też strażaków, by “nadal byli bohaterami” i organizowali w miejscu swojej służby życie społeczne i kulturalne.
Premier Mateusz Morawiecki, dziękując strażakom za ich ofiarną służbę, postawił ich za wzór dla całego społeczeństwa. Zaznaczył ich mundur to powód do dumy i chwały, a ich czyny są często bohaterskie. Dziękując strażakom za to, że są przykładem, Mateusz Morawiecki mówił, że zaufanie, jakim się cieszą, świadczy o tym, iż są blisko ludzi i ich codziennych trosk. Dodał, że jako chłopiec chciał zostać strażakiem.
Szef MSWiA Joachim Brudziński mówił, że każdy Polak może liczyć na pomoc Straży Pożarnej. Joachim Brudziński dziękował za pracę strażakom zawodowym i ochotnikom. Podkreślił, że służba zarówno strażaka państwowej straży jak i ochotniczej jest tak samo ważna.
Minister Joachim Brudziński powiedział, że nie można oszczędzać na tej służbie i dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zwiększenie finansowania straży. Zaznaczał, że premier wie, iż na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać i dlatego rząd przeznacza duże środki na wszystkie służby mundurowe. Dodał, że dla straży pożarnej do 2020 roku zostanie przeznaczony miliard 700 milionów złotych, a to oznacza wzrost o kilkadziesiąt procent.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział, że straż pożarnicza leży u korzeni poslkiej niepodległości. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Straży Pożarnej przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w kościele seminaryjnym archidiecezji warszawskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Nabożeństwo zainaugurowało centralne uroczystości strażackie w stolicy. W liturgii wziął udział wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński oraz generał brygadier Leszek Suski.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nazwał strażaków wspólnotą służby i powołania wierną przykazaniu miłości Boga i chrześcijańskiej tradycji:
Metropolita zwrócił uwagę na patriotyczny, narodowotwórczy i wolnościowy wymiar strażackiej służby. Powiedział, że jest ona trwałym elementem lokalnych wspólnot, kulturotwórczym nośnikiem polskiej tradycji.
Uroczystości zakończyła parada pododdziałów marszowych i pojazdów ratowniczo-gaśniczych.
W Polsce pracuje ponad 30 tysięcy strażaków zawodowych i ponad 700 tysięcy druhów i druhen ochotniczej straży pożarnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dw

COMMENTS