HomePILNE

Warszawa: 20 prezydentów na obchodach rocznicy wybuchu wojny

Warszawa: 20 prezydentów na obchodach rocznicy wybuchu wojny

Przedstawiciele 40 krajów, w tym około 20 prezydentów, mają wziąć udział w planowanych na 1 września w Warszawie obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poinformował o tym szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. To właśnie prezydent Andrzej Duda ma być gospodarzem uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się o 4.45 rano w Wieluniu, jednym z pierwszych miast zbombardowanych 1 września przez Niemców. W ceremonii wezmą udział prezydenci Polski i Niemiec.
W południe rozpoczną się z kolei uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Przemawiać na nich mają prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Przesłaniem ceremonii ma być lekcja, jaka płynie dla współczesnych pokoleń z doświadczeń II wojny światowej. “Pamięć i przestroga” – te słowa znajdą się na białej szarfie, która będzie dołączona do wieńca, który wszyscy przywódcy wspólnie złożą na Grobie Nieznanego Żołnierza. Te słowa znajdą się także na specjalnym dzwonie, odlanym na tą okoliczność, który będzie później podarowany miastu Wieluniowi. Każdy z przywódców symbolicznie w ten dzwon uderzy – mówi szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski.
Politycy będą potem mieli okazję do spotkań dwustronnych, a po południu zjedzą obiad i obejrzą wystawę poświęconą wojennym zniszczeniom Warszawy na Zamku Królewskim. Wieczorem w Teatrze Wielkim spotkają się na koncercie na którym polska orkiestra i niemiecki chór wykonają wspólnie “Requiem polskie” Krzysztofa Pendereckiego.
Polskie władze zaprosiły na uroczystości wyłącznie przywódców krajów Unii Europejskiej, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego. Zaproszenia nie dostały władze Rosji. Od czasu aneksji Krymu Moskwa nie jest przez władze państw Zachodu zapraszana na większość uroczystości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/to/

COMMENTS