14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Walka o matury z języka polskiego w Wielkiej Brytanii wygrana!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjska Polonia może sobie pogratulować, że obroniła matury z polskiego w angielskich szkołach średnich.

Niezależne organizacje przygotowujące i oceniające egzaminy, zamierzały wycofać się z szeregu języków obcych uzasadniając tę decyzję kosztami, brakiem fachowców, a przede wszystkim spadkiem zainteresowania maturami z języków obcych.
Oprócz polskiego, wycofać miano egzaminy miedzy innymi z bengalskiego, hebrajskiego, japońskiego, pendżabskiego i portugalskiego. Brytyjska Polonia podjęła ponad roczną akcję lobbyingu posłów, radnych i władz szkolnych oraz zorganizowała internetową petycję, która zebrała 50 tysięcy podpisów. „Polski jest drugim najczęściej mówionym językiem w Wielkiej Brytanii, udział Polaków w brytyjskiej gospodarce jest wielki i wciąż rośnie, regularnie wzrasta też liczba polskich dzieci w brytyjskich szkołach” – przekonywali autorzy petycji. Starania powstałej w 1953 roku Polskiej Macierzy Szkolnej wsparła ambasada w Londynie.
Wszystko to przyniosło efekt i 22 kwietnia minister oświaty Nicky Morgan ogłosiła komunikat, w którym zapowiada utrzymanie matur z mniej popularnych języków. Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Aleksandra Podhorecka skwitowała pisząc na swej stronie internetowej: „Jest to nasze wspólne zwycięstwo (…). Dziękujemy wszystkim, którzy nas poparli w tej akcji (…). Brawo!”

Grzegorz Drymer IAR, Londyn/nyg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520