23.5 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Wakacje w Grecji? Przygotuj się na wyższe ceny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od dziś w Grecji wchodzi w życie podwyżka podatku VAT z dwudziestu trzech na dwadzieścia cztery procent. Kolejna grupa wysp traci też przywileje podatkowe. To jedne z reform oszczędnościowych, na które zgodził się rząd Aleksisa Tsiprasa w zamian za odblokowanie następnej transzy z trzeciego programu kredytowego dla Aten.
Od dziś wzrastają ceny większości produktów i usług w Grecji. Zdrożeją między innymi nowe nieruchomości, auta, benzyna, gaz, produkty żywnościowe, urządzenia elektryczne i elektroniczne, odzież, obuwie, alkohol i papierosy, bilety komunikacji miejskiej. Jednocześnie maleją pensje pracownicze i emerytury, głównie z powodu większego opodatkowania. Z kolei mieszkańcy Skiros, Antiparos, Andros i kilku innych słabiej rozwiniętych wysp tracą 30 – procentową ulgę podatkową, z której korzystali ze względu na większy koszt transportu towarów w te miejsca. W październiku ubiegłego roku przywileje te odebrano pięciu innym greckim wyspom. Tymczasem rząd Aleksisa Tsiprasa prowadzi końcowe negocjacje z wierzycielami, aby możliwe było przekazanie 7,5 miliarda euro z kolejnej transzy pieniężnej dla Aten. Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się na to w ubiegłym tygodniu, ale zażądali zaostrzenia niektórych reform.
Druga rata tej transzy ma być wypłacona jesienią i pod warunkiem, że Grecja wprowadzi w życie przyjęte reformy. Trzeci program kredytowy dla Aten opiewa na sumę do 86 miliardów euro.

TS/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520