"> Wakacje to okres, kiedy młodzież najczęściej sięga po środki psychoaktywne - wiadomosci.com

Wakacje to okres, kiedy młodzież najczęściej sięga po środki psychoaktywne

Wakacje to okres, kiedy młodzież najczęściej sięga po środki psychoaktywne

Terapeuci i specjaliści ds uzależnień alarmują i uczulają na spotkaniach profilaktycznych. Wakacje to okres, kiedy młodzież najczęściej sięga po środki psychoaktywne. Ze statystyk wynika, że średnia wieku eksperymentujących z używkami obniża się.
Pierwszy kontakt z alkoholem ma za sobą blisko połowa polskich 11- latków, cztery lata później inicjację ma za sobą ponad 90 procent młodzieży. Po narkotyki i inne środki psychoaktywne polska młodzież zaczyna sięgać ok 15 roku życia.
“Każde spożycie środka psychoaktywnego jest bardzo negatywne dla układu nerwowego, który rozwija się do około 21- 25 roku życia. Szczególnie zaburza rozwój mózgu i połączenia nerwowe odpowiedzialne m.in. za organizację działania czy planowanie”- wyjaśnia psychoterapeutka Małgorzata Węgrowska.
Nastolatki pod wpływem alkoholu czy środków odurzających częściej popadają też w konflikt z prawem.
Spotkania mają uświadomić młodzieży skalę zagrożeń, rodzicom i pedagogom dostarczyć informacji na temat uzależnień, a także gdzie i jak można szukać pomocy. Według statystyk Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w 2015 roku najwięcej zatruć na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim, następnie lubuskim i śląskim.

TS/ (IAR)/Anna Wrzesień/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0