Wakacje na drogach. Upalna pogoda zagrożeniem dla kierowców

Wakacje na drogach. Upalna pogoda zagrożeniem dla kierowców

Kierowcy nie mogą bagatelizować zagrożenia jakie przynosi upalna pogoda. Takiego zdania jest psycholog transportu doktor Ewa Odachowska, która podkreśla, że podróżując podczas słonecznej pogody i w wysokich temperaturach należy częściej robić przerwy w trasie. 

Warto chronić się przed silnym nasłonecznieniem na przykład nosząc okulary przeciwsłoneczne. Ekspert przypomina, że istnieją analizy, które pokazują, że osoby wrażliwe na światło, w terenie zadrzewionym, gdzie silne słońce przenika przez konary tworząc przerywany strumień światła, mogą doznać ataku padaczki.
Psycholog transportu ostrzega też przed monotonią na długich trasach, która jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów. W takim terenie może wystąpić zjawisko zwane “ślepotą z nieuwagi”. Tego typu środowisko może też kierowcę przyzwyczaić do dużych prędkości. Po zjechaniu z autostrady trudniej dostrzec, że samochód porusza się zbyt szybko.
Z policyjnych statystyk wynika, że wiele śmiertelnych wypadków ma miejsce podczas słonecznej pogody. W zeszłoroczne wakacje aż 74 procent wypadków zdarzyło się w dobrych warunkach pogodowych.

 

***

 

170 wypadków, w których zginęło 12 osób a 201 zostało rannych, 551 zatrzymanych nietrzeźwych kierowców – to policyjny bilans pierwszych dni rozpoczynających się wakacji. 

Choć długi weekend trwa od czwartku to część kierowców dopiero dziś wyrusza na urlop. Nadkomisarz Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji podkreśla, że ważniejsze niż szybkie dotarcie na urlop jest bezpieczne pokonanie trasy. Ważne jest dobre zaplanowanie trasy, aby nie spieszyć się na określoną godzinę i uświadomić sobie, że nawet spóźnienie na zarezerwowany pokój nie jest tak ważne, żeby ryzykować życie swoje i innych użytkowników dróg- mówił policjant.
Andrzej Browarek podkreśla, że podczas słonecznej letniej pogody nie można być przekonanym, że na drodze jest bezpieczniej niż zazwyczaj. Policjant przypomina, że najczęściej do wypadków w wakacje dochodzi podczas słonecznej aury. Dodatkowo upał męczy kierowcę i osłabia jego czujność na drodze.
Do września policja prowadzi akcję “Bezpieczne wakacje 2019”, która polega między innymi na wzmożonych kontrolach drogowych. W tych dniach codziennie w patrolach służy cztery tysiące funkcjonariuszy.

 

***

 

W całej Polsce w związku z rozpoczynającymi się wakacjami, trwa sprawdzanie stanu technicznego autokarów. – Bezpieczna podróż to nasz priorytet – powiedział podczas konferencji w Głogoczowie w Małopolsce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. “Zawsze z początkiem wakacji zapowiadamy, że Inspekcja Transportu Drogowego, służby podległe ministrowi infrastruktury, podejmują wszelkie starania, aby podróż na wczasy i z powrotem, była podróżą bezpieczną” – powiedział minister. 

Andrzej Adamczyk zaapelował o zadbanie o dobry stan techniczny autokarów podczas wakacji. Minister infrastruktury przypomniał przewoźnikom i kierowcom o ich obowiązkach. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy stan pojazdu odpowiada normom, czy będzie ten pojazd bezpieczny w ruchu – podkreślił Andrzej Adamczyk.
Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział, że autokary mogą być sprawdzane nie tylko podczas kontroli drogowej. O sprawdzenie stanu technicznego mogą poprosić na przykład rodzice. “Jeżeli ktoś chciałby sprawdzić autokar przed wyjazdem, rodzice lub opiekunowie wyjazdu, zachęcam do kontaktu z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego” – powiedział Alvin Gajadhur.
Główny Inspektor Transportu Drogowego zaapelował również o przestrzeganie ograniczeń w ruchu ciężkich pojazdów. “W czasie weekendów wakacyjnych obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, w piątki od 18 do 22, w soboty od 8 do 14 i niedziele od 8 do 22, będzie mniej ciężarówek, zatem będzie łatwiej przemieszczać się samochodami osobowymi” – zaznaczył Alvin Gajadhur.
W czasie ubiegłorocznych wakacji sprawdzono blisko 1700 autokarów. W 70 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, pojazdów w fatalnym stanie technicznym, które nie odjechały z punktu kontrolnego było 17.

 

 

IAR/tvpinfo/A.Augustyniak/sp/kj /gaj

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/kj
PR3/ Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0