HomeKultura

W Wilnie odbył się “Koncert Kolęd Rodziny Pospieszalskich”

W Wilnie odbył się “Koncert Kolęd Rodziny Pospieszalskich”

W wileńskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu odbył się “Koncert Kolęd Rodziny Pospieszalskich”. Wydarzenie zostało zorganizowane na potrzeby Telewizji Polskiej. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
To nie pierwszy występ rodziny Pospieszalskich w Wilnie. Jak powiedział Polskiemu Radiu muzyk i dziennikarz Jan Pospieszalski, nigdy wcześniej jego rodzinie nie udało się jednak wystąpić w tak wyjątkowym miejscu. “Nie marzyłem nawet, że będę mógł wystąpić w tej najpiękniejszej wileńskiej świątyni z rodziną” – dodał. W programie koncertu – siedemnaście kolęd i pastorałek. A oprócz tego ludowe stylizacje zestawione z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Do tego taniec, chór a’capella i młodzieżowa orkiestra smyczkowa.
Widzowie byli zachwyceni. “To jest piękne miejsce i trzeba je od czasu do czasu uwypuklić, a nie tylko naszą wileńską starówkę” – mówiła pani Irena, która specjalnie na występ Rodziny Pospieszalskich przyjechała z odległej dzielnicy Leszczyniaki. W święta koncert zostanie wyemitowany przez TVP Wilno oraz TVP Polonia.
“Bardzo się cieszę, że ten koncert zobaczą Polacy na całym świecie. W związku z tym ujrzą nasz kościół i naszą parafię, co może ich zachęcić, aby nas odwiedzić” – powiedział proboszcz parafii ksiądz Wojciech Górlicki.
Koncert był pierwszym z cyklu “Kolęd Pospieszalskich”. Rodzina do końca stycznia wystąpi jeszcze w piętnastu miastach w Polsce i poza granicami kraju.
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie na Antokolu pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Jego wnętrze zdobi ponad dwa tysiące stiukowych, białych figur. Kościół nazywany jest perłą wileńskiego baroku i jest jedną z najpiękniejszych wileńskich świątyń.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski, Wilno/kry

COMMENTS