HomeWielkopolskie

W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

W Wielkopolsce powstanie największa w kraju farma fotowoltaiczna i jedna z największych elektrowni solarnych w Europie. Docelowo moc inwestycji wyniesie 600 MW. 

Umowa w sprawie współpracy przy realizacji projektu została podpisana w Warszawie przez przedstawicieli spółki Energia Przykona, z grupy NeoInvestments oraz partnerów z Chin i Szwajcarii. Chińska spółka – China Sinogy Electric Engineering, będzie odpowiedzialna za budowę i dostarczenie technologii, stroną finansową zajmie się szwajcarska firma Strategic Swiss Partners AG.
Pierwszy etap inwestycji o 200 MW mocy ma powstać do końca przyszłego roku na 320 hektarach – zapowiada Jacek Rusiecki z Energia Przykona. Są to grunty rolne niskiej klasy, zdegradowane, po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu.
Piotr Beaupre – partner zarządzający w NeoInvestmens dodał, że pierwszy prąd z paneli fotowoltaicznych popłynie już w 2020 roku.
Energia Przykona planuje również wyposażenie elektrowni fotowoltaicznych w magazyny energii, pozwalające na bardziej stabilne i przewidywalne funkcjonowanie tych instalacji.
Docelowo cała inwestycja o mocy 600 MW będzie odpowiadać za produkcję około 3 procent energii wytwarzanej z OZE w Polsce.

IAR Joanna Stankiewicz/kjCOMMENTS