2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

W wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski, uczestnik Powstania Warszawskiego, dyrygent i kompozytor

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W wieku 94 lat zmarł dziś rano uczestnik Powstania Warszawskiego, dyrygent i kompozytor Józef Wiłkomirski – poinformował prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Zmarły był założycielem i wieloletnim dyrektorem wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej.

„[…] zmarł Józef Wiłkomirski – wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania – symbol. Cześć Jego Pamięci!” – przekazał w mediach społecznościowych prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu. Już przed wojną rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. Naukę gry na wiolonczeli kontynuował w czasie okupacji niemieckiej.

Po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Później występował w Filharmonii Łódzkiej i Operze Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, jak i również w Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Od końca lat 50-tych do początku lat 70-tych był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie. W 1978 roku Józef Wiłkomirski założył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu, której dyrektorem był do 2005 roku.

Jako dyrygent występował we wszystkich polskich filharmoniach oraz w 22 krajach świata. Józef Wiłkomirski zajmował się również publicystyką oraz wykładał. Współpracował między innymi z Polskim Radiem. Był również społecznikiem i samorządowcem – pełnił funkcje radnego miejskiego w Wałbrzychu i radnego województwa wałbrzyskiego. W 2015 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza.

W konspiracji Józef Wiłkomirski nosił pseudonim „Szłom”. Podczas Powstania Warszawskiego jako żołnierz Batalionu „Gustaw-Harnaś” walczył na Śródmieściu Północnym i Południowym. Jako strzelec dosłużył się stopnia kaprala.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/fb: Roman Szełemej/Muzeum Powstania Warszawskiego/d Pilecki/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520