W Warszawie zaprezentowany został film o J.Nowaku-Jeziorańskim “Kurier”

W Warszawie zaprezentowany został film o J.Nowaku-Jeziorańskim “Kurier”

W Warszawie zaprezentowany został film o Janie Nowaku-Jeziorańskim pod tytułem “Kurier”. Nowy film Władysława Pasikowskiego, to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy. 

Współproducentem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, jego dyrektor Jan Ołdakowski wyjaśnia, że ideą powstania tego filmu było ukazanie wyjątkowego bohatera. “My jako Polacy jesteśmy w takiej sytuacji, że nie musimy wymyślać super bohaterów, bo mamy ich na co dzień. Trzeba tylko ich pokazać” – wyjaśnia dyrektor Ołdakowski. Nasi bohaterowie, dodaje dyrektor Muzeum, rodzili się jako zwykli ludzie, Jan Nowak – Jeziorański przed wojną był zwykłym studentem poznańskiej ekonomi i dopiero wojna, sytuacja niemieckiej okupacji w Warszawie powoduje, że odkrywa on w sobie siłę i staje się kimś wyjątkowym.

W rolę legendarnego kuriera wcielił się Philippe Tłokiński. Aktor podkreśla, że starał się ukazać Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako młodego oddanego sprawie człowieka. To człowiek szarmancki, odważny, który da się lubić, jest fascynujący i zrównoważony w poglądach – wyjaśnia Philippe Tłokiński.
Film ukazuje trudną misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który próbuje dostać się z Londynu do Polski na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, z wiadomościami od polskiego rządu na uchodźstwie dla dowódców Armii Krajowej. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin podkreśla, że film ukazuje złożoność sytuacji politycznej 1944 roku. “W tej misji Nowaka, kumulują się wszystkie wątki, które są istotne dla zrozumienia dramatyzmu tych wydarzeń – tłumaczy Gawin. Wicedyrektor Muzeum wyjaśnia, że ważne było pokazanie “tych ludzi, w momencie kiedy decydują się rzeczy najważniejsze”. Zarazem – podkreśla Gawin – jest to film “w znacznym stopniu o okupacji niemieckiej Polski, czym była ta okupacja, jaką grozą wiało z życia w okupowanym kraju, i że doświadczenie grozy niemieckiej okupacji w Polsce jest kontekstem do podjęcia decyzji o wybuchu powstania”.
Film będzie miał swoją premierę 11 marca w Teatrze Wielkim a od 15 marca będzie można go oglądać w kinach.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Witold Banach/Rita/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0