W Warszawie stanie pomnik Jana Olszewskiego

W Warszawie stanie pomnik Jana Olszewskiego

W Warszawie stanie pomnik Jana Olszewskiego. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odsłonięto kamień węgielny pod budowę pomnika byłego premiera i opozycjonisty.

Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Jan Olszewski rzucił wyzwanie wolności, która wówczas była niepełna. Szef rządu zaznaczył też, że Jan Olszewski przeciwstawiał się projektom mającym odsunąć Polskę od Europy. Mateusz Morawiecki powiedział, że Jan Olszewski w czasie swoich rządów wyznaczył drogę, którą Polska weszła do struktur europejskich i struktur transatlantyckich. “Dziś uważamy za oczywiste, że należymy do NATO i Unii Europejskiej, wtedy nie było to takie oczywiste” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Pomnik byłego premiera ma stanąć nieopodal wejścia do Kancelarii Premiera. Wyboru koncepcji architektonicznej dokona powołany komitet honorowy pod przewodnictwem wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza, który zapowiedział, że pomnik powinien powstać w ciągu jednego roku. “Mam nadzieję, że najpóźniej za rok się tu spotkamy. Mam nadzieje, że wcześniej, ale liczmy, że najpóźniej za rok” – powiedział Antonii Macierewicz
Jan Olszewski był premierem w latach 1991-92. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

 

***

 

W Warszawie ogłoszono dziś powstanie Instytutu Jana Olszewskiego. Pomysłodawcami i założycielami fundacji są współpracownicy oraz przyjaciele byłego premiera. 

Główną misją Instytutu będzie upamiętnienie dorobku Jana Olszewskiego – mówi Dawid Jackiewicz, wieloletni działacz Ruchu Odbudowy Polski, były poseł do Parlamentu Europejskiego oraz minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło. “Chcemy to uczynić poprzez wspieranie budowy pomnika, stworzenie strony internetowej upamiętniającej dorobek Jana Olszewskiego oraz organizowanie regionalnych konferencji poświęconych jego osobie” – zaznacza.
Drugim obszarem działalności Instytutu będzie stworzenie think tanku, skupiającego Polaków o poglądach prawicowych i niepodległościowych, które nie włączyły się do tej pory aktywnie w działalność polityczną – dodaje Dawid Jackiewicz. “Polaków, którzy mają dużą wiedzę, talenty, są kreatywni, przedsiębiorczy i których można byłoby z powodzeniem wykorzystać dla jeszcze lepszego rozwoju Polski” – wyjaśnia. Według Dawida Jackiewicza mogliby oni zostać zapleczem intelektualnym dla rządu, a niekoniecznie być członkami partii politycznej. “Tych ludzi ktoś musi zagospodarować” – dodaje.
Powołanie Instytutu ogłoszono podczas konferencji poświęconej życiu i działalności politycznej premiera Jana Olszewskiego w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.
Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, a także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Zielenkiewicz/ap

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Lis/ap/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0