HomeMazowieckie

W Warszawie ruszyła Podzielnia. To sklep, w którym wszystko jest za darmo

W Warszawie ruszyła Podzielnia. To sklep, w którym wszystko jest za darmo

W Warszawie pojawiło się nowe miejsce Podzielnia, czyli raj dla każdego zero wastera. Możesz tam zostawić niepotrzebne książki, ubrania, zabawki, gadżety i zabrać coś, co Tobie będzie potrzebne. 

 

Na warszawskich Bielanach otworzyła się Podzielnia, czyli punkt wymiany używanych rzeczy. Możemy tam zostawić niepotrzebne przedmioty w dobrym stanie i zupełnie za darmo zabrać te, które nam posłużą. – Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów – informują właściciele. Podzielnia zlokalizowana jest przy ul. Kasprowicza 18. Działała od godziny 9:00 do 20:00. Jeśli więc masz w szafie lub w piwnicy zapomniane zabawki, łyżwy, rolki, stare radio, które działa, nieużywany czajnik, wagę, kubki, garnki lub inne rzeczy w dobrym stanie to możesz dać im drugie życie.

 

– Ziemia będzie Ci wdzięczna za niezmarnowanie hektolitrów wody i energii na recykling starych oraz produkcję nowych rzeczy – powiedział Włodzimierz Piątkowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany.

 

Punkt działa na Bielanach od 7 września 2020 r. – Jako dzielnica jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, które służą integracji lokalnej społeczności. Sama inicjatywa powstania Podzielni na Bielanach zrodziła się w lipcu. Podobny projekt z powodzeniem działa już na Mokotowie i to w oparciu o doświadczenia społeczników, a szczególnie Eweliny Filipowicz, z którą nawiązałem kontakt – powstało takie miejsce na Bielanach – zdradza Włodzimierz Piątkowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany.

 

Tego typu miejsce od dwóch lat z powodzeniem funkcjonuje także w Poznaniu. Po-Dzielnia jest również miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i nadawania im nowego życia. – Odwiedza nas około 250 osób dziennie. Wciąż zmagamy się z nadmiarem odzieży, książki i artykuły domowe nawet gdy są w dużej ilości to dość szybko znajdują nowy dom – informuje nas poznańska Po-Dzielnia.

 

Joanna Postrzednik aip

COMMENTS