HomeKultura

W Warszawie rozpoczyna się VI Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

W Warszawie rozpoczyna się VI Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Wieczorem w Warszawie rozpocznie się szósty Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne i kameralne, pokazy filmów i warsztaty umuzykalniające dla dzieci.

„Chcemy przywrócić Warszawie i Polsce tego wybitnego człowieka, którego dokonania na polu artystycznym, dyplomatycznym czy altruistycznym są mało znane, a któremu wiele zawdzięczamy i którego możemy stawiać sobie za wzór pracy i patriotyzmu” – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Wiesław Dąbrowski.

Na festiwalu w niedzielę (3 listopada) zagra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Muzycy i amerykański pianista Ian Hobson wykonają Uwerturę koncertową Es-dur oraz Fantazję polską gis-moll op. 19 na fortepian i orkiestrę. W pierwszej części koncertu orkiestra zagra Uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki.

Festiwal rozpocznie się koncertem na Zamku Królewskim. Duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy wykonają utwory Maurycego Moszkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Johannesa Brahmsa. Wokaliści – Joanna Kędzior, Katarzyna Szymkowiak, Sławomir Naborczyk oraz Karol Skwara wykonają arie z oper Stanisława Moniuszki oraz pieśni tego kompozytora, jak również pieśni Paderewskiego i Władysława Żeleńskiego. 6 listopada w 159. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert dla młodzieży szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wystąpią młodzi laureaci konkursów muzycznych. Podczas festiwalu jako wydarzenia specjalne odbędą się m.in. pokazy filmów “Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz “Ambasador pokoju” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Festiwal potrwa do 10 listopada.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/to/

COMMENTS