W Warszawie rozpoczęła się narada ambasadorów

W Warszawie rozpoczęła się narada ambasadorów

W Warszawie rozpoczęła się narada polskich ambasadorów. Jak co roku w wakacje dyplomaci reprezentujący Polskę na całym świecie przyjechali do stolicy, by porozmawiać o najważniejszych sprawach związanych z polityką zagraniczną. Spotkanie potrwa do piątku, ale nie zostaną w jego trakcie podjęte żadne decyzje.

Raz do roku ambasadorowie, konsulowie oraz kierownicy placówek zagranicznych zjeżdżają do Polski, by porozmawiać zarówno o wewnętrznych sprawach związanych z funkcjonowaniem polskich placówek na świecie jak i o najważniejszych kierunkach polskiej polityki zagranicznej. “Oczywiście, to bezpieczeństwo, rozmowa z Unią Europejską, budowa silnej Unii Europejskiej, to także sprawy Polaków i sprawy konsularne czyli te wszystkie sprawy, którymi zajmujemy się na co dzień, od początku kierowania resortem przez ministra Czaputowicza, ale także wyznaczenie trendów na przyszły rok” – mówi Polskiemu Radiu Artur Lompart, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, które jest organizatorem spotkania.

Dzisiaj dyplomaci spotykają się także między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim a także z prezydentem Andrzejem Dudą. Jutro gościem narady prowadzonej w Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie będzie minister spraw zagranicznych Belgii, a w piątek, w ostatnim dniu spotkania gościem będzie szef dyplomacji Japonii. Gośćmi rozmów są także eksperci do spraw polityki zagranicznej.

Obrady są zamknięte dla dziennikarzy dlatego ich treść jest tajna. Jak podkreśla Artur Lompart, dla ambasadorów jest to też okazja do rozmów o sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem placówek za granicą. “Mamy placówki w których mamy pięciu pracowników i mamy placówki w których jest prawie 200 osób. Dobrze, że ambasadorzy będą mogli o tym porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. To jest też rozmowa z centralą, gdzie można porozmawiać o bolączkach, które ambasadorowie zgłaszają” – wyjaśnia rzecznik MSZ. W czasie kilkudniowego spotkania ambasadorowie będą też uczestniczyć w warsztatach komunikacji z mediami.

Według danych MSZ, w ministerstwie pracuje obecnie 4900 osób, z czego tysiąc to zawodowi dyplomaci. Od 2015 roku od kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość wymieniono ponad stu ambasadorów i ponad 30 konsulów. Polska ma na świecie około 150 placówek dyplomatycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/gaj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0