HomeUSA

W USA rozpoczęły się publiczne przesłuchania w sprawie impeachmentu

W USA rozpoczęły się publiczne przesłuchania w sprawie impeachmentu

W Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu rozpoczęła się jawna część procedury potencjalnego impeachmentu Donalda Trumpa. Podczas publicznych przesłuchań dwaj amerykańscy dyplomaci zeznali, że prezydent Stanów Zjednoczonych uzależniał pomoc wojskową dla Ukrainy od politycznego śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna. Biały Dom kwestionuje zeznania twierdząc, że dyplomaci nie mieli bezpośredniej wiedzy na ten temat.

Przed komisją do spraw wywiadu Izby Reprezentantów stanęli zastępca podsekretarza stanu George Kent oraz były ambasador na Ukrainie William Taylor. Obaj powiedzieli, że prezydent Trump i jego współpracownicy domagali się od prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego publicznego ogłoszenia śledztwa w sprawie działalności na Ukrainie Joe Bidena, od czego uzależniali pomoc wojskową dla Ukrainy oraz zaproszenie do Białego Domu.

“Pomoc wojskowa była kluczowa dla Ukrainy i dla interesu bezpieczeństwa naszego kraju. Wstrzymanie tej pomocy z powodów politycznych było sprzeczne z naszymi działaniami” – tłumaczył Taylor dodając, że wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych było kluczowe dla Ukrainy w konflikcie z Rosją. Republikanie argumentują, że amerykańska dyplomacja często uzależnia pomoc dla innych krajów od spełnienia różnego rodzaju warunków.

Sam Donald Trump skomentował procedurę prowadzoną przez zdominowaną przez Demokratów Izbę Reprezentantów jako polityczną próbę podważenia jego przywództwa. Prezydent USA wskazał na stenogram rozmowy telefonicznej z prezydentem Zełeńskim, która- jego zdaniem- nie zawierała jakiegokolwiek elementu szantażu politycznego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Wałkuski,Waszyngton/em/dyd

COMMENTS