HomeCiekawostki

W Unii Europejskiej chcą ujednolicić promile. W jaki sposób?

W Unii Europejskiej chcą ujednolicić promile. W jaki sposób?

Czy w Unii Europejskiej będzie obowiązywać jeden limit alkoholu u kierowcy dla wszystkich państw członkowskich? Taki postulat popiera m.in. 29 stowarzyszeń browarniczych z terenu całej Unii.

 

Kampanię, której celem jest przekonanie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich w kwestii ujednolicenia limitu alkoholu u kierowców na terenie całej Unii, rozpoczęła właśnie Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

 

To niezależna organizacja non-profit z siedzibą w Brukseli, której celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i obrażeń w transporcie w Europie. ETSC postuluje, aby na terenie całej Unii obowiązującym limitem było poziom 0,0 promila.

 

ETSC wychodzi z założenia, że skoro Unia opiera się na ujednoliconych standardach w wielu aspektach prawnych i gospodarczych, zatem także w kwestii poziomu alkoholu u kierowców powinno być jednolite stanowisko. Jednym z argumentów jest przekonanie, że kierowcy nie powinni być zaskoczeni, że w danym kraju UE obowiązuje inny dopuszczalny limit alkoholu.

 

Ponadto limit 0,0 jest najbezpieczniejszy, gdyż każdy człowiek inaczej reaguje na taki sam poziom alkoholu w organizmie. Oprócz tego, że na przyswajanie alkoholu wpływ mają wiek, płeć i waga, to dodatkowymi czynnikami są również zmęczenie oraz stan zdrowia.

 

Co ciekawe, kampanię ETSC wspiera propagandowo i finansowo organizacja The Brewers of Europe, która zrzesza 29 narodowych stowarzyszeń browarniczych w UE.

 

COMMENTS