HomePOLSKA

W TVP Info ostrzegają protestujących: Uczestnictwo w protestach grozi zakażeniem koronawirusem…

W TVP Info ostrzegają protestujących: Uczestnictwo w protestach grozi zakażeniem koronawirusem…

Doktor Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych ostrzega, że uczestnictwo w zgromadzeniach i protestach naraża na zakażenie koronawirusem.

W TVP Info tłumaczył, że sama maseczka ogranicza możliwość zakażenia, ale jest skuteczna dopiero, gdy jest stosowana razem z innymi środkami ochrony, zwłaszcza dystansowaniem. Tego zaś nie ma podczas protestów. Tymczasem – jak mówił doktor Sutkowski – do zakażenia wystarczy 15 minut oddychania powietrzem, w którym jest patogen. Podkreślił, że 15 minut w takim bioaerozolu – obok osoby, która ekspresyjnie mówi i krzyczy, która głośno skanduje – naraża na zakażenie. Michał Sutkowski zwrócił uwagę, że takie sytuacje mają miejsce na ulicach podczas protestów, więc o zakażenie nie jest tam trudno. Zwłaszcza, że część osób pojawia się na manifestacjach bez maseczki, czy przyłbicy.

Lekarz przypomniał, że ryzyko zakażenia spada, gdy zwiększa się odległość od drugiej osoby.

Doktor Sutkowski dodał, że protesty na powietrzu wydają się być tylko spacerem pewnej grupy osób, ale – jak mówił – “w tym tłumie to nigdy nie jest spacer – to jest rzeczywiście unoszący się bioaerozol, który w części na pewno jest covidowy, bo to pokazują dane, a zatem dla wielu jest to niebezpieczne”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info/d jl/w dwi/

COMMENTS