HomeMałopolskie

W Tatrach pojawił się nowy rodzaj śmieci – maseczki ochronne

W Tatrach pojawił się nowy rodzaj śmieci – maseczki ochronne

Koronawirusowe następstwa widoczne są także w Tatrach. Po ostatnim weekendzie na górskich szlakach pojawił się nowy rodzaj śmieci pozostawianych przez turystów. To maseczki ochronne, którymi musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej.

Niestety, wraz z otwarcie szlaków, znów zaczęło przybywać śmieci. Co ciekawe, turyści na szlakach zostawiali nie tylko typowe dla siebie odpadki jak butelki po napojach, czy papierki po jedzeniu, ale także zupełnie coś nowego – maseczki do osłaniania twarzy i nosa.

 

– Faktycznie, zaobserwowaliśmy nowy rodzaj śmieci. Jest to niestety dla nas duży problem. Musimy sobie poradzić z tym problemem – zaznacza Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Maseczki mogą bowiem zawierać wirusa – TPN nie wie bowiem, kto ich używał, czy to była osoba chora, czy nie. Jak zaznacza Ziobrowski, sprzątaniem szlaków w Tatrach zajmuje się zewnętrzna firma.

 

– Jeszcze nie stwierdziliśmy ostatecznie jak postępować w przypadku maseczek ochronnych. Musimy porozumieć się z sanepidem w tej sprawie i pozyskać informacje, jak zachowywać się w przypadku tych śmieci – mówi Ziobrowski.

 

aip

COMMENTS