14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

W Sejmie jest poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Co przewiduje?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Sejmie jest poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przygotowało go Prawo i Sprawiedliwość. Projekt został złożony w Sejmie dziś rano. Szef klubu piS Ryszard Terlecki chce, by został on rozpatrzony podczas rozpoczynającego się o 10.00 posiedzenia izby.

Przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast powiedział dziennikarzom, że projekt „jest zgodny z oczekiwaniem Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz z postanowieniem zabezpieczającym”. Wyjaśnił, że przewiduje on uchylenie przepisów, które obligowały sędziów, którzy przekroczyli 65 lat do przejścia w stan spoczynku. „Wobec tego, jeśli ustawa wejdzie w życie, ci sędziowie będą mogli powrócić do SN, tak jakby tej przerwy nie było, na dotychczasowych zasadach” – podkreślił Ast.

Poseł Ast dodał, że projekt uchyla też obowiązek ubiegania się o zgodę na dalsze zasiadanie w Sądzie Najwyższym sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia. „Procedura zostaje uchylona, a dotychczasowe postępowania umorzone” – wyjaśnił. Dodał jednocześnie, że dla sędziów wybranych do Sądu Najwyższego na nowych zasadach, wiek przechodzenia z stan spoczynku to 65 lat.

Marek Ast powiedział, że w myśl obecnego projektu sędziowie, którzy na mocy znowelizowanych wcześniej przepisów przeszli w stan spoczynku i wzięli odprawę, a teraz zdecydują się wrócić do orzekania będą musieli pieniądze zwrócić.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

IAR/Naukowicz/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520