HomePOLSKA

W przyszłym roku prąd droższy o 30 procent? Rząd planuje rekompensaty. W jakiej wysokości?

W przyszłym roku prąd droższy o 30 procent? Rząd planuje rekompensaty. W jakiej wysokości?

W ciągu kilku dni minister energii ma zaprezentować projekt przepisów wprowadzających dopłaty do energii elektrycznej. Otrzymają je gospodarstwa domowe, choć resort energii nie wyklucza dopłat dla małych i średnich firm.

Jak wyjaśnia minister energii Krzysztof Tchórzewski resort finansów oraz jego ministerstwo poszukują pieniędzy na rekompensaty. Według niego być może skorzysta na nich część firm. Ministerstwo rozważa takie rekompensaty dla małych i średnich firm. Ich jednak minister nie chce zagwarantować. Krzysztof Tchórzewski jest przekonany, że podwyżki cen prądu nie dotkną polskich rodzin. Przyznał on, że mogą być one wyzwaniem dla dużych energochłonnych przedsiębiorstw.

W tej sprawie odbyło się wczoraj spotkanie premiera i przedstawicieli koncernów energetycznych. Jak powiedział minister Tchórzewski, premier został poinformowany o sytuacji. Przypomniał on, że koniec roku to czas występowania o nowe taryfy. Z takiej możliwości skorzystały spółki energetyczne. Według ministra złożone propozycje przewidują podwyżkę rachunków o około 10 procent.

Minister zapowiedział, że publikacja projektu odpowiedniej ustawy to kwestia dni. Dodał, że musi być ona przyjęta do końca roku. Producenci energii złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen. Średnio mogą one wynieść około 30 procent.

IAR / K. Tokarczyk/kj

COMMENTS