HomeKultura

“W przededniu wojny”. Polska i Polacy tuż przed 1 września 1939 r.

“W przededniu wojny”. Polska i Polacy tuż przed 1 września 1939 r.

“W przededniu wojny” pod takim tytułem Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny organizuje przegląd filmów dokumentalnych ukazujących Polskę i Polaków tuż przed 1 września 1939 roku. Projekcje odbędą się w warszawskim kinie Iluzjon (początek 16.00).

Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej wyjaśnia, że podczas projekcji zaprezentowane zostaną archiwalne materiały filmowe wyprodukowane w 1939 roku. Widzowie zobaczą między innymi filmy propagandowe, wśród nich “COP Stalowa Wola” Jerzego Gabryelskiego. Była to pierwsza tego typu produkcja w polskiej kinematografii, zrealizowana na zamówienie Ministerstwa Spraw Wojskowych, pokazująca potencjał polskiego przemysłu. Z kolei “Polska w Gdańsku” Mieczysława Bilażewskiego dowodzi odwiecznej polskości Gdańska.

Osobnym gatunkiem filmów propagandowych w drugiej połowie lat 30. były obrazy nawołujące do finansowania polskiej armii. Takim właśnie filmem jest “Budujemy ścigacz” Witolda Dunin-Bredsznajdera, przekonujący do datków na rzecz Funduszu Obrony Morskiej.

Niezwykła będzie też projekcja kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1 września 1939 roku, w której nie będzie informacji o wątku ataku Niemców na Polskę, ponieważ była montowana kilka dni przed tym wydarzeniem.
W Iluzjonie nie zabraknie również reportaży. Pokazany zostanie między innymi film “W naszym obozie”, relacjonujący obóz żeński Związku Strzeleckiego w Augustowie czy “Dzień podchorążego w obozie” – fabularyzowany dokument przedstawiający jeden dzień oddziału podchorążych. Ponadto pokazany zostanie zlepek z kronik filmowych z lipca i sierpnia 1939 roku “Gotowość bojowa Polski”.

Pokaz filmów połączony będzie z komentarzem historycznym doktora Marcina Zaborskiego – politologa, dziennikarza, autora książki “Lato ’39. Jeszcze żyjemy” Projekcje oraz komentarz doktora Zaborskiego za kilka dni pojawią się na stronie internetowej ninateka.pl

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/w to/

COMMENTS