13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

W przededniu wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu, minister Błaszczak odbywa serię spotkań z przedstawicielami administracji Trumpa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W przededniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, minister Mariusz Błaszczak odbędzie dziś serię spotkań z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa. Szef resortu obrony będzie prowadził rozmowy w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Pentagonie i Kongresie na temat współpracy pojękowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Minister Mariusz Błaszczak jest częstym gościem w Waszyngtonie. To będzie jego szósta wizyta w stolicy USA, odkąd został szefem resortu obrony. „Wszystkie te spotkania dotyczyły zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce” – powiedział minister. Mariusz Błaszczak spotka się dziś z doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, szefem senackiej komisji obrony Senatorem Jamesem Inhofem oraz szefem Pentagonu Patrickiem Shannahanem. Jutro minister wejdzie w skład oficjalnej delegacji na rozmowy w Białym Domu z prezydentem Trumpem. „Sadzę, że prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przedstawią dobra nowinę – dla Polski , dla Stanów Zjednoczonych i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział minister. Mariusz Błaszczak nie ujawnił szczegółów porozumienia, jakie jutro ogłoszą prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych.
Wczoraj Mariusz Błaszczak zapoznał się z możliwościami bojowymi myśliwców wielozadaniowych F-35. Szef resortu obrony odwiedził bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, która jest głównym ośrodkiem szkoleniowym dla tych nowoczesnych maszyn. Minister powiedział, że jest pod wrażaniem samolotów F-35. Szef resortu obrony podkreślił, że są one obecnie najlepszymi i najnowocześniejszymi samolotami myśliwskimi. „O kilka poziomów wzrosną zdolności bojowe Wojska Polskiego” – powiedział.
Minister nie podał możliwej daty zakupu amerykańskich myśliwców. Powiedział jednak, że chce, aby stało się to tak szybko, jak to możliwe. Zapytany przez Polskie Radio, czy ma na myśli lata, czy miesiące, Mariusz Błaszczak odpowiedział: „To jest kwestia lat ale niezbyt wielu lat”. Minister Błaszczak poinformował, że w tej chwili Polska jest przygotowana na zakup 32 myśliwców F-35. Dodał jednak, że ambicje naszego kraju są dużo większe. „F-35 w polskich siłach powietrznych oznacza zwiększenie bezpieczeństwa Polski, wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił minister. Dziś szef resortu obrony będzie prowadził rozmowy w Pentagonie, Kongresie i Narodowej radzie Bezpieczeństwa. Jutro wraz z prezydentem Dudą weźmie udział w spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Fort Walton Beach, Floryda/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520