HomeŚwiat

W poniedziałek w Madrycie rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP25

W poniedziałek w Madrycie rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP25

W poniedziałek w Madrycie rozpoczyna się konferencja klimatyczna ONZ – COP25. Delegaci z prawie 200 państw świata będą przede wszystkim negocjować reguły globalnego handlu prawami do emisji CO2. Eksperci i politycy będą też omawiać finansowanie działań na rzecz klimatu na całym świecie.

W pierwszym dniu konferencji klimatycznej prezydent COP24 Michał Kurtyka przekaże prezydencję Chile, które będzie przewodniczyło obradom. Tym samym zakończy się roczna prezydencja Polski. Na początku grudnia ubiegłego roku minister klimatu Michał Kurtyka został prezydentem COP24 na konferencji klimatycznej w Katowicach. Jak sam teraz przypomina, po dwóch tygodniach negocjacji udało się przyjąć pakiet katowicki, czyli zbiór zasad i procedur, dzięki któremu porozumienie paryskie może funkcjonować w praktyce. Szef resortu klimatu ocenia, że porozumienie zawarte w Katowicach to był “ogromny sukces polskiej prezydencji, ale też milowy krok na drodze do tworzenia uczciwej, sprawiedliwej globalnej polityki klimatycznej”. “Gdyby nie Katowice porozumienie paryskie, podpisane trzy lata wcześniej, pozostałoby martwą literą” – podkreśla Michał Kurtyka.

W 2015 roku w Paryżu prawie 200 państw zobowiązało się do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopni Celsjusza, a w razie możliwości 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

W Paryżu ustalono też, że każde państwo wybierze własną drogę do redukcji emisji CO2. Minister Michał Kurtyka przypomina, że z kolei pakiet katowicki określił, w jaki sposób kraje będą przekazywać informacje o swoich planach walki z globalnym ociepleniem, czyli o zobowiązaniach do redukcji emisji. “Podstawą są tak zwane wkłady zdeterminowane krajowo, właściwie – moglibyśmy potocznie powiedzieć – kontrybucje krajów i myśmy określili na czym te kontrybucje maja polegać, żeby nie było takiej sytuacji, że jedni robią bardzo słabą, małą kontrybucję, inni bardzo rozbudowaną, złożoną, skomplikowaną, a na samym końcu nie ma porównywalności” – wyjaśnia szef resortu. Jak mówi, z tego względu przygotowano “cały pakiet działań związanych z budowaniem zaufania pomiędzy stronami, z transparentnością tych wkładów”.

COP25 to nazwa 25. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Niewiele ponad miesiąc temu, ze względu na masowe protesty uliczne, z organizacji szczytu wycofało się Chile. Wówczas ONZ zdecydowało o przeniesieniu konferencji klimatycznej do Madrytu, gdzie będzie jej przewodniczyła delegacja chilijska. Szczyt potrwa do 13 grudnia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/vey/Siekaj

COMMENTS