HomeTechnologie

W Polsce trwają przygotowania do uruchomienia lotów dronów transportujących krew między placówkami medycznymi

W Polsce trwają przygotowania do uruchomienia lotów dronów transportujących krew między placówkami medycznymi

W Polsce trwają przygotowania do uruchomienia lotów dronów transportujących krew między placówkami medycznymi. Pierwszy taki lot ma się odbyć w Warszawie między Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Saskiej Kępie a Instytutem Kardiologii w Aninie.

“Lot nie byłby możliwy, gdyby nie przychylne prawodawstwo” – mówi Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Polskie prawo wyprzedza regulacje obowiązujące w innych krajach. “Mamy dopuszczone tak zwane loty poza zasięgiem wzroku, czyli loty na duże odległości, na przykład kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów. Nie każdy kraj unijny doszedł do takiego poziomu. Od niedawna dopuszczamy też loty automatyczne. Tego też w większości krajów unijnych nie było” – mówi Paweł Szymański.

Dron, który ma przetransportować krew, pokona nieco ponad 8 kilometrów. Będzie to właśnie lot automatyczny, to znaczy, że maszyna będzie w pełni zaprogramowana. Jak mówi Paweł Szymański, takie systemy buduje się nie tylko w Polsce, ale nasz kraj jest w czołówce. “Budowany jest system, który ma zapewnić widoczność dronów, informację o tym co się dzieje w przestrzeni powietrznej. Przygotowujemy się na dronową rewolucję. Dziś mówimy o jednym dronie, ale 3, 4 czy 5 lat to, że ktoś będzie dostawał książkę zamówioną przez internet, za pomocą drona może być normalne”.

Polskie prawo pozwala na loty dronami od 2013 roku, a od kilku miesięcy na loty automatyczne. W połowie przyszłego roku mają być ujednolicone europejskie przepisy. Dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego ma nadzieję, że polskie doświadczenia będą wykorzystywane w Europie, bo nasz kraj bierze udział w pracach nad zmianami w unijnej legislacji.

Pierwszy lot z przesyłką medyczną wykona dron Hermes skonstruowany w polskiej firmie Spartaqs. Teraz trwają testy. Ostatnie były na poligonie Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów na Śląsku. Przebiegły pozytywnie. Decyzja o tym, gdzie i kiedy będzie wykonany kolejny lot próbny, jeszcze nie zapadła. Lot docelowy ma się odbyć w Warszawie na początku przyszłego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ A.Krać/kwi/sjo

COMMENTS