HomeTechnologie

W Polsce powstała aplikacja pomagająca radzić sobie ze stresem wywołanym przez koronawirusa

W Polsce powstała aplikacja pomagająca radzić sobie ze stresem wywołanym przez koronawirusa

Polscy psychologowie z Uniwersytetu SWPS opracowali aplikację, która ma pomóc w walce ze stresem związanym z pandemią koronawirusa. Program przeznaczony jest dla przedstawicieli zawodów medycznych, którzy od pierwszych dni pandemii stanęli w pierwszej linii boju z wirusem. Jak działa Med-Stres SOS, aplikacja naukowców z USWPS?

 

Zadaniem aplikacji jest wspieranie medyków w radzeniu sobie z wysokim napięciem wywołanym pracą w dobie pandemii koronawirusa. Pracownicy służby zdrowia każdego dnia walczą o życie tysięcy ludzi w Polsce, lecz od momentu wybuchu epidemii SARS-CoV-2 ich zawodowa rzeczywistość stała się jeszcze trudniejsza. Pracują w nadgodzinach, często za dwóch lub za trzech, a ich zdrowie i życie narażone są na duże ryzyko. Nierzadko brakuje im sprzętu i środków ochrony, praca wywołuje silne emocje, a kontakt z bliskimi bywa ograniczony.

 

– Program nie jest terapią, ale formą pomocy w radzeniu sobie ze stresem podczas pracy w trudnych warunkach – wyjaśnia dr Ewelina Smoktunowicz, kierownik projektu. – Ćwiczenia powstały w oparciu o dowody naukowe, a skuteczność pierwotnej formy została sprawdzona w badaniu eksperymentalnym.

 

Platforma internetowa jest produktem-córką pierwotnej wersji programu Med Stres, który powstał jeszcze zanim na świecie wybuchła pandemia koronawirusa. Przy tej okazji do badania zaproszono 1200 przedstawicieli zawodów medycznych, a przeprowadzony eksperyment udowodnił skuteczność obniżenia stresu w pracy.

 

Med-Stres SOS to bezpłatny program psychologiczny skierowany do przedstawicieli zawodów medycznych. Jest dostępny całkowicie za darmo, online. Można z niego korzystać w każdym miejscu i o każdej porze. Wystarczy połączenie z internetem i odpowiednie urządzenie (telefon, komputer, tablet etc.).

 

Zadaniem aplikacji jest poprawa stanu mentalnego i formy, a także pomoc w radzeniu sobie z napięciem obecnym w pracy. Program wzmacnia zasoby wewnętrzne korzystającej z niego osoby poprzez budowanie poczucia skuteczności działań i umacnianie przeświadczenia o wsparciu ze stron społecznych. – Chcemy pomóc pracownikom w obchodzeniu się ze stresem podczas pracy – dodaje dr Smoktunowicz z SWPS. – Chcemy dostarczyć paliwa, które jest konieczne, by dalej znajdować siłę i odwagę na pomaganie innym.

 

Zadania zawarte w programie zostały opracowane przy współpracy z doświadczonymi terapeutami. Powstały w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne i wyniki badań naukowych. Aplikacja oferuje 8 krótkich modułów, których kolejność wykonywania jest dowolna. W każdej chwili można do nich wrócić. Ich czas trwania wynosi od 2 do 30 minut. Program zawiera:

 

 

    • ćwiczenia wzmacniające zasoby psychologiczne

 

    • ćwiczenia relaksacyjne

 

    • pomiary samopoczucia

 

 

Program dostarcza użytkownikom dokładnych instrukcji przeprowadzenia ćwiczeń. Czytając lub słuchając wskazówek, można wykonywać proponowane zadania. Przykładowym jest wyobrażenie sobie przyjemnego i bezpiecznego miejsca na Ziemi.

 

– Warstwa merytoryczna programu opiera się na uniwersalnych mechanizmach psychologicznych, ale z myślą o zawodach medycznych – opowiada dr Magdalena Leśnierowska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. – Kontekst ćwiczeń jest stricte medyczny, dlatego przedstawiciele innych zawodów, u których praca w czasach koronawirusa wywołuje dodatkowy stres, mogą nie odnaleźć własnych kontekstów. Kto wie, może kiedyś powstanie bardziej uniwersalna wersja.

 

dd aipCOMMENTS