W pięciu województwach dzieci i młodzież szkolna rozpoczęła dziś ferie zimowe

W pięciu województwach dzieci i młodzież szkolna rozpoczęła dziś ferie zimowe

W pięciu województwach dzieci i młodzież szkolna rozpoczęła dziś ferie zimowe. Okres przerwy w nauce w ostatnich województwach potrwa do końca lutego. Policja i straż pożarna zapewniają, że będzie to dla nich czas wzmożonej aktywności. 
Jednym z głównych zadań policji będą kontrole autokarów, którymi uczniowie udadzą się na zimowy wypoczynek. “Wzorem ubiegłego roku policja otworzy punkty kontroli autokarów. Wykaz będzie dostępny na stronach internetowych. Organizator może także umówić się z policją w innym miejscu, ale prosimy o wcześniejsze nawiązanie kontaktu, żeby policję uprzedzić” – zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
Swoje działania zintensyfikuje również drogówka. Każdego dnia o bezpieczeństwo na drogach będzie dbało około czterech tysięcy policjantów.
Jak powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, 350 funkcjonariuszy będzie obecnych również na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Szef policji zachęcił też do zapoznania się z dekalogiem FIS, opisującym bezpieczne zachowanie na trasach narciarskich i snowboardowych. Policja przypomina również o obowiązku zakładania kasku na stokach w przypadku osób do 16. roku życia.
W zadbaniu o bezpieczeństwo mają pomóc aplikacje, takie jak Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich umożliwi kontakt z najbliższą jednostką policji. Drugie narzędzie pozwala obywatelom na zgłaszanie różnego typu zagrożeń, takich jak akty wandalizmu, nieprawidłowe oznaczenia drogi czy spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski przypomniał o obowiązku odśnieżania dachów budynków. “Apeluję do właścicieli, użytkowników, administratorów obiektów, szczególnie użyteczności publicznej, obiektów handlowych, hal sportowych i targowych o usuwanie śniegu, tego obciążenia z dachów. Straż pożarna będzie kontrolowała również tego typu obiekty, natomiast odśnieżanie leży w gestii właścicieli, użytkowników i administratorów tych budynków” – powiedział Leszek Suski.
Straż pożarna uczula również na sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych. Strażacy przypominają też o zagrożeniu czadem. Tylko w tym sezonie grzewczym tlenkiem węgla zatruło się śmiertelnie 26 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Darmoros/Karol Surówka/ap/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0