W Paryżu Polacy spotykają się przy grobie Szopena

W Paryżu Polacy spotykają się przy grobie Szopena

1 listopada miejscem spotkań Polaków – tych, którzy mieszkają w Paryżu na stałe i tych, którzy są nad Sekwaną tymczsowo – jest grób Fryderyka Szopena na Pere Lachaise. Ślady polskości jednak można spotkać także na innych nekropoliach.
Na Pere Lachasie znajduje się miejsce spoczynku nie tylko geniusza muzyki z Żelazowej Woli, ale także wiele innych polskich grobów, na przykład pani Hańskiej leżącej obok Honoriusza Balzaka. Tutaj pochowani są ci, którzy przybyli nad Sekwanę z Wielką Emigracją.
Na cmentarzu Montmarte jedna z alejek nosi nazwę “Polskiej”, bo tutaj spoczywają polscy legioniści. Polskie groby można spotkać na cmentarzu Montparnasse i na Passy, jednak największą polską nekropolią we Francji jest ta w Montmorency pod Paryżem, gdzie w tamtejszej kolegiacie znajdują się grobowce Czartoryskich i Juliana Ursyna Niemcewicza, na miejscowym cmentarzu grobowce Norwida, rodziny Mickiewiczów, Olgi Boznańskiej czy Tadeusza Makowskiego. Na cmentarzu w Chamonix, u stóp Mont Blanc spoczywają polscy alpiniści, a wśród nich Wawrzyniec Żuławski.
IAR/Marek Brzeziński/Paryż/djCOMMENTS

WORDPRESS: 0