W Oświęcimiu rozpoczynają się centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau

W Oświęcimiu rozpoczynają się centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau

W Oświęcimiu rozpoczynają się centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau. Przed Ścianą Straceń przy bloku 11 zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. W ceremonii bierze udział prezydent Andrzej Duda i pracownicy muzeum Auschwitz-Birkenau oraz byli więźniowie niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Główne obchody rocznicowe mają się rozpocząć o 15:30 na terenie dawnego obozu w Brzezince. Weźmie w nich udział około 200 byłych więźniów, ponad 50 delegacji państwowych, na czele których staną prezydenci, premierzy, a także koronowane głowy.

Główne uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschitz-Birkenau, których gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, będą transmitowane przez polskie media.
Relację z uroczystych wydarzeń będzie można oglądać również w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta RP @AndrzejDuda.
Przekaz dostępny będzie także w języku angielskim na profilu @PL1918ENG #Auschwitz75.

*

 

“To nie będzie łatwa rozmowa” – tak polski prezydent mówi o planowanym na dzisiaj spotkaniu z prezydentem Izraela. Obaj politycy mają spotkać się o 11.00 w Oświęcimiu, a okazją będą główne uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Prezydenci Andrzej Duda i Reuven Rivlin będą rozmawiać przed rozpoczęciem ceremonii, a jednym z tematów spotkania ma być niedawna nieobecność Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Polski prezydent nie pojechał do Jerozolimy, bo organizatorzy nie zgodzili się na jego przemówienie. Wystąpienie wygłosił natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin. Izraelskie media sugerowały kilka dni temu, że prezydent Reuven Rivlin może chcieć w Oświęcimiu zaprosić Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Izraelu.

Dzisiejsze spotkanie będzie pierwszą rozmową prezydentów Polski i Izraela od wielu miesięcy. Zostało ono zaplanowane jeszcze przed wystąpieniami Władimira Putina, w których oskarżył Polskę o współudział w wywołaniu II wojny światowej.

W ubiegłą środę, na kilkanaście godzin przed forum w Izraelu, prezydent Andrzej Duda mówił w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia, że w czasie spotkania z Reuvenem Rivlinem będzie chciał poruszyć sprawę spotkania w Jerozolimie. Przyznał, że rozmowa nie będzie należała do najłatwiejszych. “To jest bardzo trudny moment dla całego narodu żydowskiego, natomiast oczywiście na to wszystko nakłada się jeszcze problem polityczny. Ja znam pana prezydenta, kilkakrotnie się spotykaliśmy. Oczywiście, że powiem mu także w bezpośredniej rozmowie” – mówił Andrzej Duda.
Przed rozpoczęciem centralnych uroczystości w byłym obozie Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda, który jest gospodarzem ceremonii, ma zaplanowane w sumie trzy spotkania bilateralne. Oprócz prezydenta Izraela, polski przywódca ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy, oraz dyrektor generalną UNESCO.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Oświęcim/zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn/to/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0