W ostatnim czasie wpłynęło bardzo dużo skarg konstytucyjnych

W ostatnim czasie wpłynęło bardzo dużo skarg konstytucyjnych

Trybunał Konstytucyjny działa i normalnie pracuje- zapewniała w TVP Info prezes Julia Przyłębska. Poinformowała, że w ostatnim czasie wpłynęło bardzo dużo skarg konstytucyjnych. “To ta forma zaskarżania, czy pytania o konstytucyjność przepisów, która jest kierowana bezpośrednio od obywatela. To wzrasta, co oznacza, że obywatele mają zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego”- mówiła Julia Przyłębska.

“Nie wszyscy zatem uwierzyli w wypowiedzi polityków, którzy mówili, że Trybunał Konstytucyjny nie działa”- dodała.
“W ostatnim czasie wydaliśmy wiele orzeczeń. One – podobnie jak orzeczenia sądów – jednych satysfakcjonują, innych nie. Ale z tego powodu, że nie podoba mi się jakieś orzeczenie, nie mogę mówić, że Trybunał działa niezgodnie z prawem, działa na czyjąś komendę albo z inicjatywy innego zewnętrznego podmiotu. Absolutnie nie” – podkreśliła Julia Przyłębska.
Prezes Julia Przyłębska poinformowała też, że skierowała do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek w sprawie nominacji sędziego Wojciecha Sycha do Państwowej Komisji Wyborczej.
Według prawa, prezes Trybunału Konstytucyjnego ma obowiązek wskazać dwie osoby do składu PKW. Pierwszym zgłoszonym przez nią sędzią jest Grzegorz Jędrejek, także sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Został on powołany przez prezydenta w skład Państwowej Komisji Wyborczej w kwietniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVPInfo/mile/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0