W Nowym Jorku przegląd polskich filmów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

W Nowym Jorku przegląd polskich filmów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

“Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego” – to tytuł przeglądu filmów, który rozpoczął się w Nowym Jorku, w prestiżowym Museum of Moving Image. Nowojorczycy obejrzą siedem polskich filmów o tematyce narodowej.
Przegląd otwiera “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. “Rzeź wołyńska była tematem tabu w Polsce, a świat nie interesował się tym problemem”- mówi Hanna Hartowicz, która wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich organizuje imprezę.
Nowojorczycy obejrzą też m.in oscarowego “Pianistę” Romana Polańskiego oraz filmy, które były nominowane do Oscara czyli “Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy oraz “Noce i dnie” Jerzego Antczaka.
Prezentację dwóch filmów Andrzeja Wajdy: “Popiołu i diamentu” oraz “Człowieka z marmuru” poprzedzi wykład profesor Annette Insdorf z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia o polskiej kinematografii.
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski powiedział, że arcydzieła polskiego kina pokazywane podczas przeglądu “są kluczem do zrozumienia polskiej historii ostatniego stulecia”.
Przegląd filmów wybranych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich ma promować polską kulturę i historię na świecie. Z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezentowany będzie w wielu amerykańskich miastach, zobaczą go również widzowie w Azji i Australii.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w partnerstwie z Nowojorskim Festiwalem Polskich Filmów. Do współpracy dołączyli Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku, Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Małgorzata Kałuża, Nowy Jork/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0