W niedzielę trzytysięczny odcinek “W Jezioranach”. Teatr Polskiego Radia realizuję tę powieść radiową o polskiej wsi od 59 lat!

W niedzielę trzytysięczny odcinek “W Jezioranach”. Teatr Polskiego Radia realizuję tę powieść radiową o polskiej wsi od 59 lat!

W niedzielę na antenie radiowej Jedynki zostanie wyemitowany trzytysięczny odcinek “W Jezioranach”. Teatr Polskiego Radia realizuję tę powieść radiową o polskiej wsi od 59 lat.

Przez te lata swoich głosów postaciom mieszkańców Jezioran użyczyło wielu spośród najpopularniejszych polskich aktorów radiowych, teatralnych i filmowych, między innymi, Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar i Grzegorz Wons. W Teatrze Polskiego Radia tę powieść-rzekę realizowało wielu reżyserów i realizatorów akustycznych: Bronisław Dardziński, Wiesław Opałek, Wojciech Maciejewski, Andrzej Pruski. Obecnie reżyserem jest Jan Warenycia, realizatorem akustycznym Maria Olszewska.
Na przestrzeni lat zmieniali się również scenarzyści serialu. Obecnie autorami większości odcinków są Andrzej Mularczyk, Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz i Marek Ławrynowicz, w przeszłości autorami list dialogowych bywali również Zofia Posmysz-Piasecka, Władysław Milczarek i Andrzej Bartosz. Pomyślane jako wiejski odpowiednik skierowanych do miejskiego odbiorcy „Matysiaków” słuchowisko opisuje, jak kształtuje się życie mieszkańców polskich wsi. Autorzy przedstawiają losy bohaterów na tle aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych; opisują zmiany społeczne, gospodarcze i mentalne wśród polskiej ludności wiejskiej, ale także przemycają wiedzę praktyczną o nowych metodach uprawy i sposobach uzyskiwania dofinansowania.
Powieść radiowa „W Jezioranach” od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy. W trzytysięcznej audycji wystąpią laureaci konkursu „Moja ulubiona postać powieści radiowej “W Jezioranach” Ewa Pawełek z Grójca i 12-letni Oliwier Potocki z Grabowa.
Emisja jubileuszowego odcinka powieści radiowej „W Jezioranach” w Programie 1 Polskiego Radia odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia o godzinie 13:15.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/Rita/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0