W niedzielę rusza Krakowski Festiwal Filmowy. Przed nami ponad 200 seansów

W niedzielę rusza Krakowski Festiwal Filmowy. Przed nami ponad 200 seansów

8667 minut – tyle czasu trzeba przeznaczyć, żeby zobaczyć wszystkie filmy, które znalazły się w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Przegląd rusza już w niedzielę.

Festiwal otworzy pokaz filmu „Wiatr”- niezwykłej gatunkowej hybrydy, łączącej w sobie elementy dokumentu i horroru. – Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. „Wiatr. Thriller dokumentalny” jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem” – zaprasza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

W ciągu kolejnych dni zobaczymy ponad 200 filmów dokumentalnych, krótkich metraży i animacji. Wśród nich znalazła się mocna reprezentacja polskich tytułów. Należą do nich m.in. prezentowana na Festiwalu Sundance animacja „Acid Rain”, opowiadający o małżeństwie Żabińskich „O zwierzętach i ludziach” czy tajemnicze „Ukąszenie” z Mary Komasą w roli głównej. Jak co roku organizatorzy KFF osobne pasmo poświęcają kinematografii wybranego kraju. Tym razem jest to Finlandia.

 

– Kino fińskie nie jest wystarczająco znane w Polsce, a już na pewno nie kino dokumentalne, czy krótkometrażowe. A my w Krakowie lubimy odkrywać i pokazywać widzom to, czego nie zobaczą gdzie indziej – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor ka biura programowego KFF. Krakowscy widzowie zobaczą m.in. dokument „Bogowie z Molenbeek” poświęcony życiu dzieci w owianej złą sławą dzielnicy, „Fuck Off 2. Obrazki z Finlandii” – zapis przemian, jakie zaszły w kraju w ciągu ostatniego półwiecza oraz „Potęgę śpiewu joik”, odsłaniająca tajemnice fińskiej tradycji. Festiwal potrwa do 2 czerwca.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0