HomeŚwiat

W Moskwie i Petersburgu protestowano przeciwko reformie emerytalnej

W Moskwie i Petersburgu protestowano przeciwko reformie emerytalnej

W Moskwie i Petersburgu Rosjanie protestowali przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego. W moskiewskim parku Sokolniki zgromadziło się ponad 10 tysięcy demonstrantów. Natomiast w mieście nad Newą na ulice wyszło około 1 tysiąca przeciwników reformy emerytalnej. W środę Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przystąpi do pierwszego czytania projektu zmian w ustawie o emeryturach.
Głównym organizatorem demonstracji w Moskwie była niezarejestrowana organizacja „Front Lewicowy”. Przyłączyli się do niej zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, opozycyjnego ugrupowania „Jabłoko” oraz organizacji ekologicznych i anarchistycznych. Uczestnicy protestu domagali się przeprowadzenia ogólnorosyjskiego referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, dymisji rządu oraz ogłoszenia wotum nieufności wobec prezydenta. Demonstracja w Moskwie została zorganizowana za zgodą lokalnych władz. Natomiast petersburskie władze nie wyraziły zgody na demonstrację i spośród tysiąca jej uczestników co najmniej 14 osób zatrzymała policja.
Protesty przeciwko reformie emerytalnej trwają w Rosji od czerwca. Oficjalnie projekt podwyższenia wieku emerytalnego został zgłoszony przez rząd tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata. Zdaniem komentatorów władze liczyły, że będą mogły przeprowadzić reformę w cieniu mundialu. Tymczasem od półtora miesiąca Rosjanie w całym kraju organizują protesty. Biura badania opinii publicznej wskazują na spadające notowania prezydenta, premiera i rządu. Na Kremlu utworzono nieformalny sztab propagandowy, który ma przekonywać Rosjan, aby poparli reformę emerytalną. Władze się obawiają, że niezadowolenie społeczne związane z podwyższeniem wieku emerytalnego będzie miało wpływ na wynik wrześniowych wyborów lokalnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mt

COMMENTS