HomePOLSKA

W marcu i kwietniu nastąpił niewielki wzrost ogólnej liczby zgonów w Polsce wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji

W marcu i kwietniu nastąpił niewielki wzrost ogólnej liczby zgonów w Polsce wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji

Z najnowszego zestawienia ogólnej liczby zgonów w Polsce w czasie pandemii wynika, że w marcu ich liczba wzrosła o 2 proc., a w kwietniu o 1 proc. 

 

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło zaktualizowane dane na temat ogólnej liczby zgonów w Polsce w czasie pandemii koronawirusa. Z analizy pierwszych danych wynikało, że od stycznia do kwietnia liczba zgonów była niższa o 1,6 proc. niż w analogicznym roku 2019.

 

Zaktualizowany raport mówi, że w czasie pierwszych czterech miesięcy 2019 roku zmarło w Polsce 145 131 osób, a w roku 2020 – 142 561, czyli o 2 570 osób mniej. To spadek o 2 proc. Jeśli spojrzymy głębiej w liczby widać jednak, że spadek ten miał miejsce główne w styczniu i lutym, kiedy w Polsce nie diagnozowano jeszcze wirusa Sars-CoV-2. Natomiast jeśli porównamy dane z marca i kwietnia – widać już niewielki wzrost zgonów rok do roku.

 

W marcu 2020 roku zmarło w Polsce 36 779 osób to jest o 682 więcej niż rok wcześniej (2 proc. wzrost). W kwietniu zmarło w Polsce 34 010 osób, to więcej 397 niż w 2019 roku i wzrost o 1 procent. Przyglądamy się tym danym, aby monitorować czy w czasie pandemii nie występuje w Polsce fala nadmiarowych zgonów m.in. z powodu nienotowanych przypadków śmierci na koronawirusa lub ograniczeniom w dostępie do placówek ochrony zdrowia.

 

W podziale na województwa w marcu wzrost liczby zgonów zanotowano w 11 województwach. Najwyższy, bo aż 11 procentowy wystąpił w woj. świętokrzyskim (143 zgony więcej) i podlaskim (11 proc. i 113 zgonów więcej). Na trzecim miejscu w marcowym zestawieniu jest woj. lubelskie – 7 proc. wzrostu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia nie są to regiony, w których pandemia szalała. Nie znalazły się w czołówce województw z największą liczbą zakażonych. W oficjalnych zestawieniach nie widać tam również dużej liczby zgonów z powodu koronawirusa.

 

W kwietniu natomiast największy ogólny wzrost liczby zgonów miał miejsce w woj. lubuskim i wyniósł 9 procent. Zmarło tam 939 osób i było to o 81 więcej niż rok wcześniej. Największy w tym regionie wzrost miał miejsce w Zielonej Górze – w marcu 19 proc. (27 zgonów więcej), a w kwietniu 23 procent (29 zgonów więcej).

 

aip

COMMENTS