-1.3 C
Chicago
Monday, December 11, 2023

W Los Angeles zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W niedzielę w Los Angeles zakończyły się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W zawodach wzięło udział około 6500 sportowców z ponad 160 krajów.

Impreza, w której brali udział sportowcy niepełnosprawni intelektualnie, rozpoczęła się 25 lipca. Rywalizowano w kilkunastu dyscyplinach, w tym w podnoszeniu ciężarów i piłce nożnej. Nie wszyscy zdobyli medal, ale wszyscy po zawodach mogli stanąć na najwyższym stopniu podium. Każdy otrzymał również pamiątkową wstążkę, a także – w ramach programu Zdrowi Sportowcy – mógł skorzystać z pomocy medycznej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Przeszło 500 głuchoniemych osób otrzymało aparaty słuchowe, kolejnych 600 dostało nowe okulary, a ponad 4000 nowe buty.

Zmagania sportowców w sumie obejrzało w Los Angeles około pół miliona widzów. W niedzielę miasto podziękowało wszystkim uczestnikom. Policja wyraziła wdzięczność “za inspirację i pokazanie nam, czym jest prawdziwa siła”.

Podczas uroczystości zamknięcia imprezy flaga Olimpiad Specjalnych została ściągnięta z masztu i przekazana delegacji z Austrii, gdzie w 2017 roku odbędą się zimowe igrzyska.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbywają się co dwa lata od 1968 roku. Z inicjatywą ich organizacji wyszła Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego.

(hm)