W Los Angeles odbył się koncert w 100-lecie polskiej niepodległości

W Los Angeles odbył się koncert w 100-lecie polskiej niepodległości

Na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles odbył się koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Studenci, doktoranci i absolwenci uczelni zaprezentowali utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Kofflera, Aleksandra Transmana, Ludomira Różyckiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego. Wykład o kompozytorach okresu 20-lecia międzywojennego i wpływie muzyki na politykę wygłosiła profesor Lisa Cooper Vest.

Dyrygent koncertu, profesor Jo-Michael Scheibe, powiedział, że spotkanie z polską muzyką było dla niego niecodziennym doświadczeniem. “Tylko jeden student w mojej grupie jest Polakiem, on nam trochę pomógł. Lisa Vest, która mówi po polsku, pomagała przy próbach chóru. A więc była to wspólna twórcza przygoda Instytutu Muzykologii” – powiedział dyrygent.

Marek Żebrowski, dyrektor Polskiego Centrum Muzycznego opowiedział o programie, który przygotowano. Od pieśni „Hej, Orle Biały” Ignacego Paderewskiego po „Krakowiaka” Ludomira Różyckiego do pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego. “To jest rok cięzkiej pracy, przygotowania muzków, programu. Bez tego nie ma sukcesu” – podkreślił.

Koncert zgromadził Polonię, Amerykanów oraz licznych studentów. Sporo miłośników muzyki i europejskiej kultury przybyło z odległych miast.

IAR/Małgorzata Schulz/Los Angeles/mcm/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0