HomePOLSKA

W Krynicy IV Polonijne Forum Ekonomiczne

W Krynicy IV Polonijne Forum Ekonomiczne

W Krynicy rozpoczęło się dziś  IV Polonijne Forum Ekonomiczne. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich i Senat PR w ramach XXIX Forum Ekonomicznego. W forum dotyczącym Polonii biorą udział politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji polonijnych i pozarządowych. Patronem medialny IV Polonijnego Forum Ekonomicznego jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyjaśnia, że celem forum jest rozmowa o Polonii. “Budujemy i chcemy budować jak najwięcej różnych mostów z Polonią, tak, żeby po tych mostach w różnych obszarach jak najwięcej Polaków czy osób polskiego pochodzenia, mieszkających w innych krajach, chciało przyjeżdżać i wspólpracować z Polską” mówi Stanisław Karczewski.
Podczas IV Polonijnego Forum Ekonomicznego odbędzie się pięć paneli dyskusyjnych poświęconych m.in. repatriantom, osobom chcącym wrócić z emigracji, roli mediów w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polonii i Polaków za granicą oraz współpracy naukowej.
W pierwszej dyskusji na temat: „Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej” udział weźmie marszałek Senatu. Stanisław Karczewski zaznacza, że autorami hasła „Dobrze być Polakiem” są Polonusi, uczestniczący w ubiegłorocznym Kongresie Polonii. “Dobrze być Polakiem, nie tylko tu w Polsce, ale i Polakiem mieszkającym za granicą i to Polacy mówią z coraz większą dumą ” – mówi marszałek. I dodaje, że podczas forum będą pokazane pojedyncze sukcesy Polonii, które budują obraz Polonii za granicą i w Polsce.
Forum zakończy się w 4 września.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kjCOMMENTS