14.5 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

W Krakowie powstał skwer im. Zbigniewa Wodeckiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Skwer na Plantach, pomiędzy teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz ulicą Westerplatte od teraz będzie nosił imię Zbigniewa Wodeckiego. Jednogłośną decyzję podjęli radni na środowej sesji. Swojego patrona zyskało także rondo przy wylocie tunelu w rejonie Dworca Głównego. Został nim Krzysztof Kozłowski.

Z wnioskiem o nazwanie Skweru imieniem Zbigniewa Wodeckiego wystąpiła Fundacja Zbigniewa Wodeckiego oraz spadkobiercy artysty. Wniosek o upamiętnienie postaci Zbigniewa Wodeckiego został poparty przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Otrzymał również pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Pozytywną opinię wydał także IPN. Zmarły w maju 2017 roku Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie 6 maja 1950 roku. Był znanym piosenkarzem i muzykiem. Grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie. Kompozytor, aranżer, aktor i prezenter telewizyjny, honorowy obywatel gminy Godów. Związki z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat.

 

Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego przy ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pierwotnie, od końca lat 60., związany z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk. W 1972 roku zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy na wielu festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg, Sopot).

 

Na tej samej sesji zdecydowano także o patronie dla ronda położonego w Dzielnicy I Stare Miasto znajdującego się w na ulicy św. Rafała Kalinowskiego, bezpośrednio za tunelem przebiegającym pod dworcem kolejowym. Patronem został Krzysztof Kozłowski. Krzysztof Kozłowski urodził się w sierpniu 1931 roku w Przybysławicach, zmarł 26 marca 2013 w Krakowie. Był dziennikarzem, filozofem, ministrem spraw wewnętrznych i szefem Urzędu Ochrony Państwa. Senator I, II, III i IV kadencji. Był wykładowcą nauk politycznych na KUL, obronił doktorat w zakresie filozofii. Związany ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”, od 1965 do 2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także prezesa Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.

Red. AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520