W Krakowie obchody ku czci patrona Polski, św. Stanisława

W Krakowie obchody ku czci patrona Polski, św. Stanisława

W Krakowie odbywają się dziś uroczystości ku czci św. Stanisława – biskupa krakowskiego, jednego z głównych patronów Polski. W uroczystościach bierze udział m. in. prezydent Andrzej Duda.

O godzinie 9:00 z katedry wawelskiej, w której znajdują się relikwie św. Stanisława, wyruszyła procesja do bazyliki ojców Paulinów na Skałce. W procesji co roku niesione są relikwie i sztandary, a wielu uczestników zakłada tradycyjne stroje krakowskie.
Na Skałce odprawiona zostanie uroczysta msza, której będzie przewodniczył kardynał Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Po mszy wierni wrócą na wzgórze wawelskie.
Według metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w tym roku uroczystości ku czci św. Stanisława są szczególnie ważne: – Cała Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, a św. Stanisław był jednym z patronów tego wielkiego zrywu modlitwy i pamięci, który towarzyszył Polakom przez długie lata rozbiorów i niewoli – mówi.
Św. Stanisław urodził się prawdopodobnie w 1030 roku. Zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski. Wspierał m.in. powstawanie klasztorów benedyktyńskich. Jako biskup Krakowa wdał się w konflikt z Bolesławem Szczodrym. Źródła konfliktu nie są jasne. Z opisu Galla Anonima wynika, że król oskarżył biskupa o zdradę. Wedle tradycyjnego przekazu św. Stanisław miał upominać króla m.in. za nieodpowiednie traktowanie poddanych. Bolesław Szczodry skazał św. Stanisława na “obcięcie członków”. Legenda głosi, że szczątki św. Stanisława się zrosły, co miało symbolizować zjednoczenie ojczyzny.
Pierwsze procesja ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę odbyła się w 1253 roku, po jego kanonizacji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Kraków/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0