HomePOLSKA

W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny

W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny

W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny. Adwent to okres oczekiwania na powtórne i ostateczne przyjście Zbawiciela. Przygotowuje też wiernych do Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński, podkreśla, że adwent jest czasem błogosławionym. “Nie zawsze rozumieliśmy, że czas Adwentu jest błogosławiony, a rzeczywiście jest. W tym okresie należy pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu” – wyjaśnił duchowny.

 

 

Hierarcha zachęcił, byśmy prócz wpuszczenia do domu bożego promienia, stali się tym promieniem dla innych. Biskup Kamiński podkreślił, że adwent jest też czasem pojednania. Wyjaśnił, że w tym okresie wspominamy dar Boga-Ojca, jakim było posłanie na ziemię swojego Syna – Jezusa Chrystusa, którego zadaniem było pojednanie.

 

 

“W oczach Bożych jesteśmy kimś ważnym. Szanujmy to rozeznanie Boga i starajmy się w wielkiej pokorze być w swoim życiu naprawdę kimś ważnym. Z tego cieszy się Bóg i to jest dla nas bardzo potrzebne” – dodał biskup warszawsko-praski.

 

 

Liczba czterech kolejnych niedzieli adwentowych nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej. W chrześcijaństwie łaciński termin “adventus” stał się synonimem przyjścia Chrystusa w sensie jego Wcielenia – epifaneia -, a także powtórnego przyjścia w chwale – parusia.

 

 

Adwent w Polsce ubogacony jest “roratami”. Roraty są Mszą świętą wotywną ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną codziennie przed świtem. Stanowią dla chrześcijan wezwanie do czujności w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela i gotowości na sąd ostateczny.
Nazwa “roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie adwentu “Rorate coeli de super”… – “niebiosa rosę spuście nam z góry”.

 

 

Według przekazów historycznych roraty sięgają XII wieku. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie błogosławiona Kinga z Węgier, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

 

 

Symbolem gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznaczają przyjście Jezusa, który jest światłością świata.

 

Adwent trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.

 

 

 

***

 

 

 

Niech radosne oczekiwanie na przyjście Zbawiciela napełni każde serce nadzieją i pokojem – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji rozpoczynającego się Adwentu.

 

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że tegoroczny Adwent będzie inny niż wszystkie poprzednie: „Pandemia zmienia nasze życie. Na te trudności nakładają się niepokoje społeczne, podczas gdy tak bardzo potrzeba nam zgody i pojednania”. Dodał, że nie wszyscy mogą uczestniczyć we Mszy Świętej.

 

Abp Gądecki zwrócił również uwagę, że trudny czas przeżywa Kościół doświadczony cierpieniem ludzi zranionych postawami niektórych duchownych. „Odrodzenia potrzebuje więc nasza Ojczyzna i Kościół” – powiedział.

 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że każdy Adwent jest przede wszystkim czasem nadziei i radosnego oczekiwania na narodzenie Pana. „Patrzymy z nadzieją na nadchodzące dni, podczas których krocząc w ciemnościach mamy ujrzeć naszego Zbawiciela – światłość wielką” – zauważył.

 

„Niech ten Adwent będzie czasem wzajemnej modlitwy, czasem rekolekcji adwentowych, Mszy Świętych roratnich, spowiedzi adwentowej, przy całym zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Niech będzie czasem modlitwy za wszystkie dzieci poczęte, aby mogły cieszyć się darem narodzin, za wszystkich cierpiących w czasie pandemii oraz za tych, którzy walczą o nasze zdrowie” – powiedział.
„Niech radosne oczekiwanie na przyjście Zbawiciela napełni każde serce nadzieją i pokojem” – życzył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

IAR/BP KEP/w zr

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek/w Wj

COMMENTS