HomePILNE

W Kielcach stanął pomnik Przemysława Gosiewskiego. Miał kluczowy wpływ na rozwój PiS

W Kielcach stanął pomnik Przemysława Gosiewskiego. Miał kluczowy wpływ na rozwój PiS

Kluczowy wpływ na skuteczność walki z postkomunizmem w Polsce i na rozwój Prawa i Sprawiedliwości, a także wierność prawdzie Przemysława Gosiewskiego podkreślali w przemówieniach uczestnicy uroczystości odsłonięcia pomnika zmarłego polityka. Stanął on w Kielcach.

W uroczystości wzięli udział rodzina byłego wicepremiera oraz przedstawiciele władz państwowych – premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, posłowie, ministrowie i samorządowcy.

Jan Gosiewski przypomniał, że jego syn zawsze stał u boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. “Marzył od lat studenckich wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim (…) o wolnej, pięknej Polsce i razem obydwaj zginęli” – mówił ojciec Przemysława Gosiewskiego. Dodał, że jego syn “zawsze uważał, że w życiu ważna jest prawda”.

W liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez członka Narodowej Rady Rozwoju i prezydenta Stalowej Woli – Lucjusza Nadbereżnego prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Przemysław Gosiewski zawsze upominał się o prawa osób słabszych, skrzywdzonych, a takie cele i wartości jak wolna Polska i godne życie jej obywateli traktował z największą powagą. Prezydent przypomniał, że Przemysław Gosiewski należał do pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie i rozpoczynało działalność polityczną jeszcze w czasach komunizmu – w okresie stanu wojennego.

Zwrócił uwagę, że sprzeciw wobec opresyjnego systemu – reżimu komunistycznego – ukształtował Przemysława Gosiewskiego jako polityka i męża stanu. Jak napisał prezydent, niezgoda ta “ukształtowała jego przekonania i zadecydowała o dalszej drodze w życiu publicznym”. “Zawsze stawał po stronie krzywdzonych i spychanych na margines. Stanowczo wyrażał niezgodę na łamanie praw ludzkich i narodowych. Walczył o wolną Polskę i godne życie jej obywateli” – podkreślił w liście Andrzej Duda.

Z kolei kluczowy wpływ na skuteczność walki z postkomunizmem w Polsce oraz na rozwój Prawa i Sprawiedliwości zaakcentował prezes PiS Jarosław Kaczyński. W przemówieniu polityk mówił, że “bez Przemysława Gosiewskiego walka z postkomunizmem w Polsce nie mogłaby się udać”. Jarosław Kaczyński podkreślał, że Przemysław Gosiewski od początku swojej działalności publicznej służył dobrej zmianie w Polsce. Przypomniał, że “jako bardzo młody człowiek” były wicepremier podjął walkę z komunizmem, działając z Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a także współpracując z “Solidarnością”.

Później – jak mówił lider PiS – Przemysław Gosiewski “służył dobrej zmianie, kiedy wszedł do Porozumienia Centrum i podjął nową walkę z systemem komunistycznym – też trudną, choć inną”. “To była walka dla przyszłości naszego kraju niezmiernie istotna” – mówił Jarosław Kaczyński.

Lider PiS zwracał także uwagę na znaczenie pracy zmarłego w katastrofie smoleńskiej polityka dla rozwoju Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił jego determinację i oddanie Ziemi Świętokrzyskiej oraz Polsce. Jak mówił Jarosław Kaczyński, Przemysław Gosiewski, odszedł przedwcześnie – mając zaledwie 46 lat – “osieracając swoją rodzinę, tę ziemię, ale także Polskę”.

“Bylibyśmy dzisiaj jako Prawo i Sprawiedliwość, jako ta formacja, która buduje w Polsce dobrą zmianę, buduje – mam nadzieję – dobrą przyszłość dla naszego kraju, dużo silniejsi, gdyby był wśród nas” – mówił Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS dodał, że choć Przemysław Gosiewski zmarł przedwcześnie, zapisał się w historii Polski “złotymi zgłoskami”. Polityka upamiętni odsłonięty dziś w Kielcach pomnik. Jednak zdaniem lidera PiS takie upamiętnienie należy się Przemysławowi Gosiewskiemu także w innych miejscach. “Naszym zobowiązaniem jest doprowadzenie do tego, by miał pomnik także w Warszawie, by miał inne pomniki, bo zasłużył na to” – oświadczył Jarosław Kaczyński. Dodał, że były minister “jest jednym z ludzi, którzy stworzyli ten dobry nurt w polskiej polityce i w polskiej historii – w polskich dziejach ostatnich dziesięcioleci”.

Przemysław Gosiewski działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i “Solidarności”, później także w Porozumieniu Centrum i Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2001 roku był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, organizował struktury tego ugrupowania w województwie świętokrzyskim. Był także posłem i ministrem. W 2007 roku objął stanowisko wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pełnił również funkcję szefa klubu PiS.
Przemysław Gosiewski był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego.

Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej.
Jego pomnik stanął w Kielcach przy ulicy Warszawskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dw

COMMENTS