-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

W jednym z najsłynniejszych brytyjskich miast akademickich – Oksfordzie – brexit nie wzbudził radości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W jednym z najsłynniejszych brytyjskich miast akademickich – Oksfordzie – brexit nie wzbudził radości. Duża część ze 150 tysięcy mieszkańców to zagraniczni studenci, także z Unii Europejskiej, a wśród nich wielu Polaków.

Ponieważ trwa okres przejściowy po brexicie, obywatele Unii Europejskiej, którzy już studiują w Wielkiej Brytanii albo zaczną studia w tym roku, wciąż mogą korzystać z dotychczasowych praw i przywilejów. Ale, jak tłumaczy Dawn Hinsley z biura informacyjnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, jeszcze nie wiadomo, co będzie za rok. „Dotąd studenci z Unii Europejskiej płacili takie samo czesne jak Brytyjczycy – tak zwane 'home fee’. Obecnie studiujący utrzymają takie czesne, ale studenci, którzy zaczną studia w 2021 roku, prawdopodobnie będą płacić według stawek przewidzianych dla pozostałych studentów z zagranicy” – mówi Hinsley.

W Oksfordzie studiuje ponad 200 Polaków. Studentką archeologii jest pochodząca ze Stalowej Woli Karolina Werens. Jak mówi, bardzo wiele realizowanych przez studentów projektów była dotąd finansowana przez Unię Europejską. „Teraz brytyjski rząd stara się zapewnić naukowców, że ta finansowa luka zostanie zapełniona. Tę stratę miałyby zrekompensować środki z budżetu państwa” – wyjaśnia polska studentka.

Możliwe jednak, że Unia Europejska i Wielka Brytania porozumieją się w kwestii studiowania. Negocjacje nad nową umową handlową i innymi porozumieniami regulującym na nowo relacje Londynu i Brukseli rozpoczną się zapewne jeszcze w lutym.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Strzałkowski/Londyn/em/moc

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520