HomeCiekawostki

W jakim wieku autami jeżdżą polscy kierowcy?

W jakim wieku autami jeżdżą polscy kierowcy?

Blisko 40 proc. z nas porusza się autem, które ma minimum 10 lat. Tylko 5 proc. badanych jeździ samochodem, który jest nowy i ma mniej niż rok.

Jak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku, najwięcej polskich kierowców (26 proc.) jeździ autami, których wiek to 10-14 lat (rok produkcji 2005-2009). Blisko 23 proc. pytanych przyznało, że wiek ich pojazdu mieści się w przedziale od 3 do 5 lat. 21 proc. badanych ma auta z roczników 2010-2013. Blisko 13 proc. deklaruje, że jeździ nowymi samochodami, których wiek to od jednego roku do dwóch lat. 12 proc. ankietowanych przyznało, że ich samochody zostały wyprodukowane ponad 15 lat temu.

W sumie blisko 40 proc. kierowców porusza się autem, które ma przynajmniej 10 lat. W tym roku nowy samochód chce kupić co siódmy polski kierowca. Polacy są zdecydowanie bardziej zorientowani na zakup samochodów używanych. Nowe auto, np. z salonu, zamierza nabyć zaledwie co trzeci ankietowany. Zdecydowana większość, bo aż 63,1 proc. woli kupić pojazd używany.

 

aip

COMMENTS