HomeKultura

W historycznej rezydencji prezydenta Waszyngtona odbędzie się premiera filmu-koncertu “Chopin. The Space Concert”

W historycznej rezydencji prezydenta Waszyngtona odbędzie się premiera filmu-koncertu “Chopin. The Space Concert”

W historycznej rezydencji pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona w Mount Vernon w stanie Virginia w środę odbędzie premierowy pokaz filmu-koncertu “Chopin. The Space Concert” z muzyką Fryderyka Chopina – poinformował Instytut Muzyki i Tańca (IMiT).

 

“Po sukcesie amerykańskiej premiery filmu Adama Ustynowicza “Chopin. The Space Concert” w Kennedy Space Center na Florydzie widzowie Washington D.C. i stanu Virginia będą mogli zobaczyć nową wersję, przeznaczoną dla młodej widowni” – zapowiedziano na stronie IMiT.

 

Jak wyjaśniono, pianista Karol Radziwonowicz zagra osiem utworów Chopina ilustrowanych zdjęciami Ziemi wykonanymi z panoramicznej kopuły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

“Kopuła zainstalowana została w 2010 r. przez załogę promu kosmicznego STS-130 Endeavour. Dowódcą wyprawy był płk. pil. George D. Zamka – astronauta NASA o polskich korzeniach” – czytamy w informacji.

 

Podkreślono, że astronauta oraz polski reżyser filmowy “postanowili uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, odtwarzając na pokładzie ISS dziesięć najpiękniejszych utworów nagranych przez światowej klasy pianistę Karola Radziwonowicza z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva”.

 

“Załogi Endeavour i Stacji Kosmicznej (której członkiem był astronauta japoński Soichi Noguchi) zgodnie stwierdzili, że właśnie romantyczna muzyka Chopina najpełniej oddaje ich emocje podczas wyprawy kosmicznej: uczucie iluminacji i zachwytu z nutą tęsknoty za utraconym rajem” – napisano.

 

Jak wyjaśniono, “koncert otwiera Preludium A-dur z przesłaniem George’a D. Zamki “You are the future!” adresowanym do młodych ludzi na całym świecie”.

 

“Twórcy koncertu chcą poprzez piękno obrazów Ziemi i dźwięków muzyki Chopina zainspirować młodzież do nauki przedmiotów ścisłych w połączeniu ze sztuką. Koncert w Mount Vernon zapoczątkuje wspólny polsko-amerykański program edukacyjny rozwijający talenty i poszerzający granice wyobraźni dzieci i młodzieży” – napisano.

 

Zwrócono uwagę, że miejsce wydarzenia “ma wyjątkowe znaczenie w historii stosunków polsko-amerykańskich”. “To właśnie tu prezydent Waszyngton gościł w 1798 r. Juliana Ursyna Niemcewicza – adiutanta i przyjaciela Tadeusza Kościuszki. Po powrocie do Polski Ursyn Niemcewicz poświęcił czas i fundusze na kształcenie wybitnie uzdolnionej młodzieży, a jego największym “odkryciem” był genialny młody pianista i kompozytor, który w wieku 8 lat zachwycił warszawską publiczność – Fryderyk Chopin” – czytamy na stronie IMiT.

 

Koncert – premierowy pokaz nowej, 30-minutowej wersji filmu Adama Ustynowicza – będzie dostępny online 2 grudnia o godz. 18.40 (w Polsce 0.40 3 grudnia) na stronie: http://www.chopin.space/.

 

Organizatorami wydarzenia “Chopin. The Space Concert” są Polish-American Foundation – Alliance For Innovation i IMiT.

 

Red.  Grzegorz Janikowski (PAP)

COMMENTS