HomePILNE

W Grecji żałoba. Do 76 wzrosła liczba ofiar pożarów

W Grecji żałoba. Do 76 wzrosła liczba ofiar pożarów

Do 76 wzrosła liczba ofiar pożarów we wschodniej Attyce. Lokalne władze obawiają się, że nie jest to ostateczny bilans. Wciąż poszukiwanych jest wiele osób. W pożarze, który wybuchł wczoraj po południu i z powodu silnego wiatru szybko się rozprzestrzenił rannych zostało 188 osób. 70 z nich wciąż pozostaje w szpitalach.
Straż pożarna otrzymuje dziesiątki zgłoszeń o zaginionych. Zdaniem burmistrza Rafiny we wschodniej Attyce liczba ofiar jeszcze wzrośnie. Wciąż są przeczesywane poszczególne zabudowania w poszukiwaniu potrzebujących pomocy. To druga pod względem liczby ofiar śmiertelnych największa katastrofa naturalna w Grecji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Część ekspertów uważa, że akcja ratunkowa była źle zorganizowana i chaotyczna. Wskazują, że nie wykorzystano czasu, w którym można było ewakuować miejscowość Mati. W kurorcie spłonęło prawie dwa tysiące domów. Ludzie ginęli w ogarniętych ogniem budynkach czy samochodach. Pomimo apelu Aleksisa Tsiprasa o skoordynowanje akcji ratowniczej, mieszkańcy Mati twierdzą, że nie otrzymali żadnych wskazówek ani ostrzeżeń. 26 osób spłonęło podczas ucieczki, gdy okazało się że nie mogą zejść ze stromego zbocza na plażę. Nastolatka zginęła skacząc z urwiska do morza. 10 osób, w tym Polka z synem utopiło się na łodzi, którą próbowali opuścić miejsce ogarnięte przez żywioł.
Wiele z poszkodowanych osób twierdzi, że spędzi noc w domach, które częściowo zostały spalone, aby pilnować swego dobytku.
Zniszczone przez ogień tereny we wschodniej Attyce to bardzo turystyczne miejsce. W chwili tragedii, oprócz mieszkańców przebywało tam wielu urlopowiczów z kraju i zza granicy
Premier Grecji Alekis Tsipras ogłosił 3-dniową żałobę narodową.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mt

COMMENTS