W Gdyni uroczyście zainaugurowano X Festiwal Filmowy “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

W Gdyni uroczyście zainaugurowano X Festiwal Filmowy “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

W Gdyni uroczyście zainaugurowano X Festiwal Filmowy “Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Podczas gali otwarcia w Teatrze Muzycznym podkreślano, że wydarzenie w miarę upływu lat ukazuje nie tylko polską drogę do wolności, ale też losy innych państw zza “żelaznej kurtyny”. 
Reżyser i twórca festiwalu Arkadiusz Gołębiewski zaznaczał, że tegoroczne wydarzenie nieprzypadkowo odbywa się pod hasłem “Europa Środkowo-Wschodnia, wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami”. “To projekt, który stał się na tyle ważnym, ciekawym, że zaczął inspirować Węgrów, Czechów, kraje nadbałtyckie. Przebijamy się z naszą energią za ocean i w inne miejsca. Poruszamy różne środowiska, które gdzieś odszukują polskie korzenie i chcą tu przyjeżdżać, opowiadać, przypominać swoich bliskich. To jest dla nas bardzo ważne” – zapewnił Arkadiusz Gołębiewski.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin dziękował twórcom festiwalu za wspieranie polskiej polityki historycznej. “Państwo polskie powinno prowadzić ambitną, mądrą politykę historyczną, ale musi mieć do tego narzędzia, musi mieć instrumenty. Wy w tym wybitnie pomagacie, poprzez ten festiwal, poprzez dzieła, które tu prezentujecie i promujecie” – powiedział wiceminister kultury, zwracając się do organizatorów wydarzenia.
List do uczestników jubileuszowej edycji Festiwalu NNW skierował między innymi premier Węgier Viktor Orbán. Polityk podkreślił, że wizje demokracji i wolności w Europie Środkowej zrodzone są z losów bohaterów, którzy nie ulegli żadnej dyktaturze.
“Odsłania się tutaj Europa Środkowa, która bardzo wiele wycierpiała, ale która nie traci swej pamięci i również w obecnych swych zmaganiach potrafi czerpać siłę ze swoich bohaterów, walczących o wolność – z ich nieugiętej wiary, z ich wytrwałości oraz z ich ofiarnego poczucia obowiązku wobec ojczyzny” – napisał szef węgierskiego rządu w liście odczytanym przez ambasador Węgier w Polsce Orsolyę Zsuzsannę Kovács.
Podczas uroczystości wręczono również festiwalowe wyróżnienia – Sygnety Niepodległości, Drzwi do Wolności oraz Źródło, honorujące weteranów walk o niepodległość oraz działaczy opozycji antykomunistycznej. Nagrody otrzymali między innymi kpt. Jerzy Stawski “Lubicz”, żołnierz AK i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a także pośmiertnie ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak “Laluś” oraz gen. Stanisław Dąbek, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku.
Patronat medialny nad Festiwalem NNW sprawuje Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros, Gdynia/mt

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0