9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

W Gdyni oficjalnie rozpoczyna się XI. Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Gdyni oficjalnie rozpoczyna się XI. Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Ideą 4-dniowego wydarzenia, jest prezentowanie dorobku twórców filmowych i radiowych, którzy inspirują się dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.

Wczoraj w ramach Festiwalu rozpoczął się Projekt „Młodzi dla Historii”, dziś zaś swoje filmy zaczną prezentować zawodowi dokumentaliści, zaplanowano również debaty, a po południu (17.00) podczas uroczystej Gali Otwarcia Festiwalu między innymi bohaterom polskiej drogi do wolności wręczone zostaną „Sygnety Niepodległości” oraz „Drzwi do Wolności”.
Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski wyjaśnia, że formuła tegorocznego wydarzenia została poszerzona o tematy związane nie tylko z polską walką o wyzwolenie spod komunistycznego reżimu. W tym roku o swoich doświadczeniach, poprzez filmy czy podczas debat opowiedzą Czesi, Albańczycy, Rumuni czy Węgrzy. Dyrektor Gołębiewski wyjaśnia, że ten festiwal wpisuje w pewien nurt opisywania historii, poszukiwania korzeni różnych narodów Europy Środkowo-Wschodniej poprzez muzykę, film, różne aktywności kulturalne, ale mocno jest to też osadzone w debacie historyków i publicystów.

Widzowie Festiwalu będę mogli obejrzeć dziś filmy dokumentalne, które walczą w Konkursie Głównym o najważniejszą nagrodę „Złoty opornik”. Członkini jury Konkursu Głównego Marta Plucińska podkreśla, że stratuje w nim 30 filmów, ukazujących grozę okupacji i reżimu komunistycznego. Filmy opowiadają historie dziejące się do 1989 roku, czyli ukazujące siłę systemu, wpływ politycznych systemów na życie jednostki. Marta Plucińska podkreśla, że fascynujące w tych firmach jest to, że nie oglądamy tam „czystej historii politycznej, ale historię opowiedzianą przez człowieka, konkretną jednostkę, która to wszystko przeżywa, dźwiga, doświadcza”.

Dziś też zaprezentowane zostanie 12 słuchowisk radiowych, które uczestniczą w Konkursie na Najlepszy Dokument Radiowy.

W czasie Festiwalu odbywać się będą również debaty. Dziś między innymi historycy i opozycjoniści będą rozmawiać o rozliczaniu zbrodni komunistycznych w 30. lat po upadku reżimu – debatę poprowadzi wicedyrektor Muzuem Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. Debata „Spóźniona sprawiedliwość?” będzie dotyczyć tego, czy po 30 latach możliwe jest wciąż rozliczanie zbrodni komunistycznych, dlaczego do tej pory tak mało zrobiono. Podczas debaty zaprezentowany również zostanie projekt Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, który zakłada stworzenie ponad narodowego trybunału do spraw zbrodni komunistycznych.

Dziś też zostaną otwarte wystawy towarzyszące festiwalowi, między innymi „Oblężenie Warszawy. Fotografie Juliena Bryana”, „Solidarność Walcząca w Trójmieście” czy „Kobiety Solidarności”.
Jednym z patronów medialnych Festiwalu NNW jest Polskie Radio.

 

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520