12.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

W czwartek wznowienie rozmów rządu ze strajkującymi nauczycielami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W czwartek dojdzie do wznowienia rozmów rządu ze strajkującymi nauczycielami. Informację jako pierwszy przekazał rzecznik Forum Związków Zawodowych Grzegorz Sikora, potwierdził ją potem Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Wznowienie negocjacji potwierdził też w rozmowie z Polskim Radiem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Jak mówił, zaproszenie przesłała przewodnicząca FZZ Dorota Gardias.

Spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w czwartek o 10:00 w Centrum Dialog w Warszawie. Rozmowom ma przewodniczyć wicepremier Beata Szydło. Jak mówił Michał Dworczyk, rząd ma przedstawić rozmówcom umowę już podpisaną przez „Solidarność” – jak wskazał – z nadzieją, żę pozostałe związki przystąpią do porozumienia. We wspomnianej umowie jest między innymi zapowiedź podwyżki płac nauczycieli łącznie o 16 procent. Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli – głównie zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Wicepremier Beata Szydło stwierdziła, że przeprowadzenie okrągłego stołu dotyczącego edukacji mieści się w oczekiwaniach zarówno strony rządowej, jak i związkowej. Dodała, że aby osiągnąć porozumienie – między innymi w kwestii wynagrodzeń nauczycieli – potrzebna jest dyskusja w możliwie jak najszerszym gronie: ekspertów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli rządu i związków zawodowych.

Wypracowaną wizję oświaty – jak mówiła Beata Szydło – można przełożyć na zmiany legislacyjne. Wicepremier do spraw społecznych zaznaczyła, że w trakcie rozmów na temat zmian w systemie oświaty trzeba odrzucić kwestie polityczne, dlatego zaproszenia do udziału w okrągłym stole rząd wystosuje także do opozycji.

„Nie wyobrażam sobie, żeby opozycji miałoby nie być przy tym stole” – powiedziała Beata Szydło. W jej ocenie polityka nie powinna dotykać takiej wrażliwej dziedziny życia, jaką jest przyszłość młodzieży oraz szkoły. Wicepremier ma nadzieję, że przy okrągłym stole uda się odsunąć politykę i rozmawiać o przyszłości edukacji, a także wypracowywać dobre rozwiązania dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy tworzą społeczność szkolną.

Beata Szydło chciałaby, aby strony uczestniczące w rozmowach o oświacie jak najszybciej wypracowały konkretne rozwiązania, by zmiany można było wdrożyć już w następnym roku szkolnym. Zdaniem wicepremier prace mogłyby przebiegać w podgrupach zajmujących się poszczególnymi zagadnieniami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agnieszka Jasik/hm/mitro/

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/gaj/to/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520