HomeŚwiat

W Chinach nieznaczny wzrost zakażeń u podróżnych

W Chinach nieznaczny wzrost zakażeń u podróżnych

Kolejny dzień bez lokalnych zakażeń koronawirusem w Chinach – poinformowała tamtejsza Narodowa Komisja Zdrowia. Nieznacznie wzrosła jednak liczba zakażeń patogenem u podróżnych przybywających do Chin. Od tego tygodnia obowiązują też znaczne ograniczenia dotyczące przekraczania chińskich granic przez obcokrajowców.

W ciągu minionej doby stwierdzono 48 przypadków zakażenia koronawirusem, wszystkie u podróżnych. W Chinach badania pod kątem koronawirusa przechodzą wszyscy podróżni przybywający do tego kraju. Władze znacznie ograniczyły liczbę międzynarodowych rejsów. Pod koniec ubiegłego tygodnia Chiny anulowały też ważność wiz i kart stałego pobytu obcokrajowców, którzy przebywają poza terytorium ChRL. Zapowiedziano jednak, że wizy do Chin będą wydawane na nowych zasadach w uzasadnionych przypadkach związanych m.in. z nauką czy niezbędną działalnością handlową. Będzie można też liczyć na szybkie wydanie wizy wjazdowej w przypadkach losowych. W Chinach narastają obawy przed tzw. drugą falą zakażeń, ze względu na osoby powracające z państw o dużych skupiskach chorujących na COVID-19. Do tej pory w Chinach wykryto 771 przypadków zakażenia koronawirusem u podróżnych.

 

*

 

W Chinach, gdzie zniesiono już większość ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju, narastają obawy dotyczące możliwości kolejnych lokalnych zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu zniesiono zakaz opuszczania prowincji Hubei. Za tydzień zaś zakazy przemieszczania się przestaną obwiązywać w będącym epicentrum zakażeń mieście Wuhan.

Chińskie władze apelują do mieszkańców, aby pomimo znacznie niższych statystyk zakażeń koronawirusem wciąż zachowywali czujność i stosowali się do zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią. W chińskich mediach społecznościowych coraz więcej osób wyraża obawy dotyczące możliwości zakażenia od osób, które nie mają żadnych symptomów COVID-19. Chińskie media pisały bowiem niedawno, że w samym mieście Wuhan, gdzie według danych oficjalnych od tygodnia nie było nowych zakażeń koronawirusem, wciąż są osoby z dodatnim wynikiem testów na obecność patogenu. Chińskie władze nie wliczają bowiem do oficjalnych statystyk osób zakażonych, które nie mają żadnych symptomów choroby. Wcześniej hongkoński dziennik „South China Morning Post” powołując się na utajnione dane chińskich władz pisał, że tylko do końca lutego wykryto 43 000 przypadków zakażenia koronawirusem u pacjentów bez objawów. Dane te nie zostały ujęte w oficjalnych statystykach.

 

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /i mg/w zr
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /w zr

COMMENTS